• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %1,37
 • ALTIN
  %1,06
 • BIST
  %1,49
TARTINIZIN AYARI KAÇMASIN!

TARTINIZIN AYARI KAÇMASIN!

Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatları başladı. Süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılmasının yasak olduğu, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre idari para cezası uygulanacak.

Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğü damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması uyarısında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince, kullanılan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmasının zorunlu olduğunu anımsatarak, “Periyodik Muayene için beyanname verme (ilgili yerlere başvuru) süresi her yıl Ocak ayının 1. gününden başlayarak Şubat ayının son gününe kadar yapılması gerekir” dedi.

Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayeneleri hakkında yazılı bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, şunları kaydetti.

“Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik Hava Basınçölçerler. Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri. Aks kantarları. Hassas kütle ölçüleri için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden 28/02/2023 tarihine kadar (iki yılda bir) Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) elektronik ortamda yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan tartı aletleri muayene başvuruları 28/02/2023 tarihine kadar (iki yılda bir) Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır. (İlimizde Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servisine https://msurapor.sanayi.gov.tr/TartiAlet adresinden öğrenilebilir.)

Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları her yıl, Isı Sayaçları muayene başvuruları (beş yılda bir) 28/02/2023 tarihine kadar ilgili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Takograf Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek iki yılda bir yapılacaktır.

Taksimetre Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek her yıl (ya da tarife değişikliğinde) yapılacaktır.

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli terazi kullanıcıları tarafından 28/02/2023 tarihine kadar (iki yılda bir) Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları;

Yozgat (Şefaatli, Yerköy ve Belde Belediyeleri), Sorgun (Aydıncık, Çekerek, Kadışehri ve Belde Belediyeleri), Akdağmadeni (Saraykent ve Belde Belediyeleri), Boğazlıyan (Çandır, Çayıralan, Sarıkaya, Yenifakılı ve Belde Belediyeleri) Belediye Başkanlıklarında mevcuttur.

Hububat muayene aletleri (iki yılda bir) kullanıcıları tarafından, Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden Yozgat Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne, yapılır.

Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine (http://msurapor.sanayi. gov.tr/) adresinden ulaşılabilir.

İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu, Kamuoyuna önemle duyurulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM