• DOLAR
  8,8219
  %-0,50
 • EURO
  10,3287
  %-1,00
 • ALTIN
  496,96
  %-0,40
 • BIST
  1.392
  %0,51
TARTINIZIN AYARI KAÇMASIN!

TARTINIZIN AYARI KAÇMASIN!

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamına giren ölçü ve ölçü aletleri ile tartı aletlerinin periyodik muayeneye beyanname verme süresi 01 Mart 2021 Pazartesi günü mesai bitiminde sona ereceği uyarısı yapan Yozgat Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, ilgililerin cezalı duruma düşmemeleri için sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Yozgat Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamına giren ölçü ve ölçü aletleri ile tartı aletlerinin periyodik muayeneye beyanname verme süresi 01 Mart 2021 Pazartesi günü mesai bitiminde sona ereceği uyarısında bulundu.

Möhür, şu bilgileri paylaştı.

“Su dışındaki sıvıların miktarlarının sürekli ve dinamik ölçümü için ölçme sistemleri (akaryakıt ve LPG sayaçları), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri, akaryakıt hacim ölçek kapları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri, 5 kg’dan yukarı kütle ölçüleri,  demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarlarının periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri 11/10/2019 tarihli ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelikle   Türk Standartları Enstitüsü (TSE)  yetkilendirilmiş bulunmaktadır.  Söz konusu ölçü aletlerine ilişkin başvurular https://basvuruportal.tse.org.tr  adresli Başvuru Portalı üzerinden elektronik ortamda TSE ye yapılacaktır. Son tarih 01 Mart 2021’dir.”

Yozgat Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, şunları kaydetti.

“Yetkili Muayene Servislerince Muayene Edilecek Tartı Aletleri;

 1. a) Otomatik tartı aletleri, b) I ve II nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ile c) tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri.

İlimizde Bakanlığımızca Yetkilendirilmiş Grup Merkezi Belediye Ölçü Ayar Memurlarınca Muayene Edilecek;

Ölçü ve Ölçü Aletleri:

 1. a) Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), b) Akıcı maddeler için hacim ölçüleri, c) Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, d) 5 kg’a kadar (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçülerinin,

periyodik muayenelerinin iki yılda bir yaptırılması zorunludur.

Tartı Aletleri:

 1. a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,
 2. b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;

1) Masa terazileri, 2) Asma teraziler, 3) Tek kollu kantarlar, 4) İbreli teraziler.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince Periyodik  Muayenesi yapılacak ölçü ve ölçü aletleri;

-Naklimetre ve hububat ölçü ve ölçü  aletlerini bulunduranlar  (iki yılda bir),

– Elektrik, Su, Doğalgaz Sayaçları için Kanunen yetkili kurum ve kuruluşların  (10 yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletleri için her yıl)

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Ölçü ve tarı aletleri kullanıcı satıcı ve bulundurucuları, sahibi bulunduğu ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularını Ocak ayının başından Şubat ayının sonuna kadar yukarıda belirtilen yetkili kişi ve kurumlara müracaat ederek muayenelerini yaptırmak zorundadırlar.

Ayrıca; 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamında bulunan   Isı sayaçlarının muayene geçerlilik süresi 5 yıl olup, Söz konusu  Muayeneler Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş servisler tarafından yapılmaktadır.2016 yılı ve öncesinde imal edilerek piyasaya arz edilen ısı sayaçlarının kullanıcıları tarafından, periyodik veya stok muayeneleri yaptırılmak üzere 2021 yılı Ocak ayının başından 01 Mart 2021 tarihi bitimine kadar servislere başvurmaları gerekmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından muayene ve damgalama yetkisi almış muayene ve tamir  servisleri listesine https://msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri için bu yılkı son tarih olan 01 Mart 2021’e kadar sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu kamuoyuna önemle duyurulur.”

15.02.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM