• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
Taşları Kırıyoruz Doğrudan Ekiyoruz

Taşları Kırıyoruz Doğrudan Ekiyoruz

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır da taşlı ve kullanılmayan atıl durumda bulunan binlerce dönüm arazi bulunduğu, ilin geçim kaynağının en başında gelen tarım alanların bu şekilde boş kalmasıyla tarımsal faaliyetler azalmakta ve kırsalda yaşayan halkın geçim kaynağının azaldığı bildirildi.

KOP TEYAP Mali Destek kapsamında yürütülen “Taşları Kırıyoruz Doğrudan Ekiyoruz” projesi Yozgat’ta hayata geçiyor.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, “İlimizde çoğunlukla tarla tarımı yapılmakta olup, ürün çeşidi olarak genellikle buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır. Arazilerimiz çoğunlukla geniş olup taşlı bir yapıya sahiptir. Taşlı ve kullanılmayan atıl durumda bulunan binlerce dönüm arazi bulunmaktadır” dedi.

İlin geçim kaynağının en başında gelen tarım alanların bu şekilde boş kalmasıyla tarımsal faaliyetler ve kırsalda yaşayan halkın geçim kaynağının azaldığını ifade eden Özdemir, “Ülkemiz ekonomisinin devamlılığı için de gerekli olan tarım alanlarının ıslah edilerek atıl durumdan kullanılabilir duruma getirilmesi şartı göz ardı edilemez” diye konuştı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Taşlık alanlarda ekim yaparken ve hasat işlemleri sırasında kullanılan makinaların zarar görmesi de çiftçimiz için ayrı bir külfet oluşturmaktadır. Projemiz ile taşlık alanların atıl durumdan kurtarılmasıyla birlikte, bir önceki projemiz ile almış olduğumuz doğrudan ekim makinasının bu alanlarda kullanılması sağlanarak, bu alanlarda üretim sağlanacaktır” dedi.

Özdemir, “Bu nedenlerden dolayı amacımız; ilimizdeki taşlık atıl durumdaki arazilerin tarım alanı olarak tekrar kullanıma açılması ve taşlık alanlarda toprak işleme ve hasat işlemlerinin daha uygun şartlarda yapılmasını sağlamak amacıyla çiftçimizde konuyla ilgili farkındalık uyandırmak, doğrudan ekim yöntemini yaygınlaştırmak adına taşlı toprakların değerlendirmesiyle ilgili eğitim ve makine ihtiyacını karşılamaktır.

2017 KOP TEYAP Mali Destek kapsamında yürütülen ‘Taşları Kırıyoruz Doğrudan Ekiyoruz’ projemizle İlimize, çiftçilerimizin kullanımına sunulmak üzere 1 adet Taş Kırma Makinası, 1 adet Sap Parçalama Makinası ve 1 adet Dipkazan kazandırılmıştır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM