• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
TAŞRA TEŞKİLATLARI KAPANIYOR MU!

TAŞRA TEŞKİLATLARI KAPANIYOR MU!

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni bir yapılanma hazırlığında olduğu ve bu proje kapsamında taşra teşkilatının kapatılarak on iki bölge müdürlüğünün kurulacağı; tarımsal destekler, ekilecek ürünler ve bu ürünlerin pazarlanmasının bölge müdürlükleri üzerinden yürütüleceği iddia edilmektedir. İktidarı, muhalefeti el ele verip Yozgat için bir şeyler yapmak zorunda olduğumuz kanaatindeyim. Hep birlikte Yozgat halkı kenetlenerek ilimize bir bölge müdürlüğü daha kazandırmak için adım atmış oluruz” dedi.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat’ta Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı bölge müdürlüğü kurulması için birlikte hareket edilmesi istendi.

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, bakanlığın yeni yapılanma kapsamında, taşra teşkilatlarını kapatacağını ve yerine yeni 12 adet bölge müdürlüğü kurulacağın yönündeki iddiaları meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni bir yapılanma hazırlığında olduğunun kamuoyuna yansıdığını belirten Milletvekili Sedef, yazılı açıklamasında; “Bu proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının taşra teşkilatının kapatılarak on iki bölge müdürlüğünün kurulacağı; tarımsal destekler, ekilecek ürünler ve bu ürünlerin pazarlanmasının bölge müdürlükleri üzerinden yürütüleceği iddia edilmektedir” dedi.

Milletvekili Sedef, “Yozgat’ın tarımsal faaliyetleri dikkate alındığında, yeni kurulacak bölge müdürlüklerinin birinin Yozgat ilimizde kurulması gerekmektedir. İlimiz Yozgat’ın da bu konuda bir atılım yapması ve konunun meclis gündemine taşınması açısından Tarım ve Orman Bakanı sayın Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması üzerine yazılı bir soru önergesi ilettim” açıklamasında bulundu.

ÇEVRE İLLERE GÖRE GERİDE KALDIK

“Gelişmişlik anlamında çevre illere nazaran geride kaldığımız herkes tarafından bilinen bir gerçektir” diyen Milletvekili Sedef, “Bu sıkıntıları artık bir şekilde aşmalı Yozgat kabuğunu kırmalıdır. İki binli yıllarda MHP iktidarında ilimiz Yozgat’a ilk kez bir bölge müdürlüğü (Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü) kazandırılmıştı. Bu günde Tarım ve Orman Bakanlığının yeni bir yapılanma çalışması yaptığı dillendirilmektedir. Yozgat milletvekili olarak ilimizin gelişmesi, büyümesi ve göçün önüne geçebilmek adına çalışmalarımız seçildiğimiz günden bu güne sürmektedir.

Bu vesileyle topyekûn iktidarı, muhalefeti el ele verip Yozgat için bir şeyler yapmak zorunda olduğumuz kanaatindeyim. İnşallah bu bir başlangıç olur ve hep birlikte Yozgat halkı kenetlenerek ilimize bir bölge müdürlüğü daha kazandırmak için adım atmış oluruz” diye konuştu.

Milletvekili Sedef, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye söz konusu iddialarla ilgili sorular yönelterek, “Eğer bu iddialar doğru ise bölge müdürlükleri için hangi iller düşünülmektedir” sorusunu yöneltti. Sedef, Bakan Pakdemirli’ye, “Bölge Müdürlüğü kurulacak iller arasında Yozgat da var mıdır, eğer yok ise bölge müdürlükleri kurulacak iller arasına Yozgat ilimizi de dahil etmeyi düşünüyor musunuz” sorusu ile, Yozgat’ın 81 il arasında toprak genişliği bakımında 15’nci sırada yer aldığını, ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını, TÜİK verilerine göre Yozgatlıların yüzde 56’sının tarım sektöründe çalıştığını, yeşil mercimek üretiminde Yozgat’ın birinci sırada, pancar üretiminde ikinci sırada, buğdayda ise beşinci sırada bulunduğuna dikkat çekti “Yozgat’ın tarımsal faaliyetleri dikkate alındığında, yeni kurulacak bölge müdürlüklerinin birinin Yozgat ilimizde kurulması gerekmektedir” ifadelerine yerdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM