• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TCDD’NİN 167. GURUR YILI

TCDD’NİN 167. GURUR YILI

Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı’nda gerçekleştirilen özel bir programla, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) 167. kuruluş yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da katıldı.

Bakan Uraloğlu, konuşmasında demiryollarının Türk milletinin tarihini yansıttığını ve toplumun sevinçlerinden acılarına, ayrılıklarından kavuşmalarına kadar birçok anıya ev sahipliği yaptığını vurguladı. Aynı zamanda demiryollarının, birlik ve beraberliği sağlayan ve ulusal kimliği taşıyan değerleri vagonlarında taşıdığını belirtti.

Bakan Uraloğlu ayrıca, demiryollarının 1950’lerden itibaren duraklama dönemine girdiğini ancak Sayın Cumhurbaşkanı liderliğindeki AK Parti Hükümetleri döneminde ulaştırma politikalarının yeniden devlet politikası haline geldiğini ifade etti.

2023 yılına gelindiğinde ise Türkiye’nin demiryolu ağının önemli bir dönüşüm geçirdiğini açıklayan Uraloğlu, “2003 yılında yaklaşık 11 bin kilometre olan demiryolu uzunluğumuza; 2023 yılı itibariyle, 2 bin 250 kilometresi YHT ve Hızlı tren hattı olmak üzere yaklaşık 3 bin kilometre ekledik. Toplamda 14 bin kilometreye ulaştık. Yüksek hızlı trenlerimizle 19 ilimize ve ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sine hizmet götürdük.” dedi.

Uraloğlu, ayrıca Yüksek Hızlı Trenlerle 2009 yılından bu yana yaklaşık 77,5 milyon yolcu taşındığını ve 2023 yılında 12,5 milyon yolcu taşınarak tarihi bir rekora imza atılacağını öngördüklerini belirtti.

-“YOZGAT’TA YHT İLE TANIŞTI”-

Diğer yandan Hızlı trenin bir diğer önemli noktası ise Ankara-Yozgat-Sivas YHT hattının 27 Nisan 2023 tarihinde hizmete açılmış olması. Ankara-Yozgat-Sivas YHT hattı, önceki dönem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katıldığı törenle 27 Nisan 2023 tarihinde hizmete açılmıştı.

TCDD’nin 167. kuruluş yılını coşkuyla kutladığı bu özel günde demiryolu ağındaki gelişmeler ve hedefler ön plana çıktı. Demiryolu sektöründeki bu büyük atılımlar, Türkiye’nin ulaşım altyapısının güçlenmesine ve hızlı, modern seyahat imkanlarının artmasına katkı sağlıyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM