• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,21
 • ALTIN
  %-0,00
 • BIST
  %-0,65
TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ

Vali Kadir Çakır; vatandaşlara önemli uyarılarda bulunduğu video konferans ile düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Tarikci’nin de katıldığı toplantıda; Boğazlıyan’a yönelik sorulara da cevap veren Vali Çakır; “Boğazlıyan’ı da yakından takip ediyoruz. En büyük risk, rehavettir. Bizim durumumuz iyi dersek felaket olur. Ortalamalara göre Yozgat’ın durumu iyi diye rehavete kapılmamamız lazım. Hastanelerimizin durumu iyi, yatan hasta olarak ülke ortalamasının altındayız” dedi.

Yozgat Valisi Kadir Çakır, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında video konferans ile basın toplantısı düzenleyerek il genelinde yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

BİLGİ KİRLİLİĞİNİN ÖNLENMESİNDE BASIN MENSUPLARINA DA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Vali Kadir Çakır, özellikle sosyal medyada çok sayıda insanın hiçbir kaide kural olmadan basın mensubu gibi çalıştığını, onun da çok yanlış ve kirli bilgiye neden olduğunu söyledi.

Doğru bilgilin aktarılması yönünde basın mensuplarına büyük görevler düştüğünü aktaran Çakır, Yozgat’ta koronavirüs nedeniyle 2 köyün karantina altında olduğunu belirti.

Koronavirüs vakaları hakkında sayı vermeyen Çakır, “Rakamlar günlük düzenli olarak Sağlık Bakanlığımıza bildirilmektedir. En büyük risk, rehavettir. Bizim durumumuz iyi dersek felaket olur. Ortalamalara göre Yozgat’ın durumu iyi diye rehavete kapılmamamız lazım. Hastanelerimizin durumu iyi, yatan hasta olarak ülke ortalamasının altındayız.” dedi.

Bu süreçte devlet vatandaş işbirliğinin çok önemli olduğuna değinen Vali Çakır, konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

“Vatandaşlarımızın da çok dikkatli ve temkinli olması gerekiyor. Bu süreç sadece kendimizi ilgilendiren, değil bütün topumu ilgilendiren bir süreçtir. Bu nedenle herkesin kurallara uyması gerekiyor. 112 çağrı merkezi ve Vefa Sosyal Destek Grubuna 24 bin 539 çağrı gelmiştir. Bunların 12 bin 811’i bilgi alma amaçlı, 2 bin 117 kişi gıda talebinde bulunmuş bin 694 kişi sağlık hizmetlerinden yararlanmak amacıyla aramış, 4 bin 902 kişi maaş çektirmek amacıyla, 45 kişi fatura yatırmış, 271 kişi seyahat izin talebinde bulunmuş, 2 bin 719 kişi ise emniyet ve jandarmaya birimlerine yönlendirilmiştir. Sosyal destek ödemeleri kapsamında 11 bin 111 kişiye biner lira ödeme yapılırken, 6 bin 539 kişi ye de önümüzdeki hafta içerisinde biner lira ödeme yapılacak.

“İl genelinde 28 Mart’tan itibaren şehir giriş çıkışlarında 51 bin 416 araç içerisinde 91 bin 403 kişinin kontrol edilip ateşinin ölçüldüğünü de sözlerine ekleyen Çakır, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kurallara uymayan 456 kişiye 537 bin 320 lira idari para cezası uygulandığını ifade etti.

BOĞAZLIYAN’I DA YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Tarikci’nin Boğazlıyan’la ilgili sorusu üzerine; Vali Kadir Çakır; “Boğazlıyan’ı da tabi ki yakından takip ediyoruz. En büyük risk, rehavettir. Bizim durumumuz iyi dersek felaket olur, o yüzden kurallara mutlaka uymamız gerekiyor, zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmamasını tavsiye diyoruz, fiili bir karantina uyguluyor, takibini de yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Çakır, tarım işçilerinin kente gelmeye başladığını da sözlerine ekleyerek, “İlimiz önemli bir tarım bölgesidir. Şu ana kadar il dışından 400 tarım işçisi gelmiştir, bu rakamın 10 bine çıkmasını bekliyoruz. Tarım işçileri için de gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. Yurt dışından gelecek olanlar için herhangi bir karantinaya gerek duyulması halinde KYK yurtlarımız hazır vaziyette bekletilmektedir” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM