• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRİN!

TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRİN!

“Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” sloganı ile İçişleri Bakanlığı Uyardı..

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinlikler için 81 il valiliğine yeni bir genelge daha gönderdi. Tedbirlerin artırılması istenen genelgede, etkinliklere sivil polis gönderilmesi istendi.

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada; düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinliklerde ateşli silahla havaya ateş açılması nedeniyle istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği kaydedildi.

Bu kapsamda; İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Yozgat ve ilçelerinde de düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinliklerde üzücü olayların yaşanmaması için organizasyon yetkilisinden taahhütname alınıp, etkinliklere sivil polis görevlendirilecek.

“Yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri dolayısıyla ateşli silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin gözden geçirilmesi istendi, kültürümüzün bir parçası olan bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması, istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği ifade edildi.

TEDBİRLERİN FAYDASI OLDU

Genelgede önceki yıllarda alınan tedbirlerin sonuçlarını da  paylaşıldı.

“Buna göre; 2019 ve 2021 yılı verileri incelendiğinde; 2019 yılında 1.888 olay meydana gelirken, 2021 yılında olay sayısı %78 azalışla 401’e düştü. 185 olan yaralı sayısının %32 azalışla 125, 16 olan ölü sayısının %50 azalarak 8’e düştü.

VATANDAŞLAR AFİŞLERLE BİLGİLENDİRİLECEK

Düğün, nişan, asker uğurlama, spor müsabakaları galibiyet kutlamaları gibi etkinliklerin yaz aylarında artacağı göz önünde bulundurularak “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” sloganlı afişlerle vatandaşlar bilgilendirilecek.

TAAHHÜTNAME ALINACAK

Ayrıca; söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirler gözden geçirilecek, denetimler artırılacak ve mahallin şartlarına göre ilave tedbirler alınabilecek.

Etkinlik alanlarında havaya silahla ateş edilmesi dahil her türlü olumsuzluğun önüne geçilmesi amacıyla etkinlik/organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek.

DÜĞÜNLERE SİVİL POLİS GİDECEK

Valiler ve kaymakamlar koordinesinde kutlamalarda silah kullanılmamasına yönelik yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, yerel medya vb. kurumların dahil edileceği toplumsal farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek.

Vali ya da kaymakam başkanlığında düzenlenen muhtar ve halk toplantılarında konu gündeme alınarak toplumsal farkındalık artırılacak.

Kolluk birimlerince söz konusu etkinlik/organizasyonlarda sivil personel görevlendirilecek.

Etkinliklerde kamu personelinin havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda, ilgili personel hakkında gerekli adli/idari işlemlere başlanılacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM