• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TEKNOFEST’ DE KAYSERİ ŞEKER RÜZGARI

TEKNOFEST’ DE KAYSERİ ŞEKER RÜZGARI

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında “Sürdürülebilir Tarım ve Sağlıklı Gıda için Biyolojik Temelli Zirai İlaçların Üretim Yöntemlerinin Geliştirilmesi” alanında 2 adet proje onayı aldı.

Şeker sektörünün öncü kuruluşlarından olan Kayseri Şeker’in bünyesinde bulundurduğu Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikaları ile Türkiye’nin önde gelen akademik kurumları ve araştırmacıları iş birliği yapacak.

S-ATP çatısı altında yürütülecek olan “Sürdürülebilir Tarım ve Sağlıklı Gıda için Biyolojik Temelli Zirai İlaçların Üretim Yöntemlerinin Geliştirilmesi” projesinde, Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi “Biyopestisit Geliştirilmesi, Optimizasyonu ve Silisyum Hidrojel Temelli Yavaş İlaç Salınımlı Nanomateryal Geliştirilmesi” konularında sorumlu olacak.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın belirlediği vizyon doğrultusunda nitelikli ve yenilikçi projeler geliştirmeye devam eden Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi, sürdürülebilir tarım ve sağlıklı gıda üretimine katkı sağlayacak projeleriyle öne çıkıyor.

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Ulu,konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın belirlediği vizyon çerçevesinde nitelikli ve yenilikçi projeler ortaya koyarak şeker sektöründe fark yaratmaya devam etmektedir.

Proje kapsamında sürdürülebilir ve yeşil mutabakat hedefli  “Biyolojik Temelli Zirai ilaç Üretimi’’ hedefi ile Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi olarak çalışmalarımız planlanmıştır. Projeler Erciyes Üniversitesi ERFARMA, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü, TÜBİTAK-MAM ile etkileşimli olarak yürütülecektir.

Sonuç olarak iki farklı projenin çıktısı yine bu projenin girdileri arasında yer alacak olup, ülkemizde nitelikli ve katma değerli ürünlerin geliştirilebilmesi için sürdürülebilir bir sistemin oluşmasında önemli bir katkı sağlayacaktır. TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında geliştirilen ürünlerin ve teknolojilerin özel sektöre transfer edilebilmeleri ve ticari olarak değer kazanması açısından, Kayseri Şeker önemli bir rol üstlenmiştir.”

Oğuzhan Ulu, Kayseri Şeker’in bu araştırma programının yöneticisi olan Erciyes Üniversitesi Tarım Araştırma ve Uygulama Merkezi başta olmak üzere Türkiye’nin saygın üniversiteleri ODTÜ, Ege, Çukurova, Marmara ve İstanbul Üniversiteleri ile işbirliği içerisinde olacağını da sözlerine ekledi. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM