• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,33
 • ALTIN
  %-0,82
 • BIST
  %0,69
TEMİZ SAYFA AÇILDI

TEMİZ SAYFA AÇILDI

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, 7326 sayılı yeni yasayı mükellefleri vergi incelemelerinde koruyacak eskiye dönmeden Temiz bir sayfa  açmak  gibi bir kanun olarak değerlendirdi.

7326 sayılı  Yasayı, vergi mükelleflerinin beklediği bir yapılandırma olarak niteleyen Bulut, (yazılı açıklamasında) “Yasada matrah artırımı, vergi yapılandırması stok, kasa affı yer alıyor. Mükelleflerin bilançolarını düzeltmeleri ve vergi incelemelerinden kurtulmaları için önemli bir kanun. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği (Seri No: 1) 14/6/2021 tarihli ve 31511 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.Böyle bir yapılandırma  uzun süre  bir daha gelmez.

30/4/2021 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde ise butarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları Kanun kapsamındadır” dedi.

Bulut “Uzun süredir iş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’lar, yoğun bir şekilde kesinleşmiş borçların yeniden yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, kasa-ortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi bir çok düzenlemenin yapılmasını talep ediyordu. Hükümet, sahadan gelen bu talepleri karşılıksız bırakmadı, talep edilen söz konusu düzenlemeleri iş dünyası ve STK’ların görüşlerini de alarak yasalaştırdı” diye konuştu.

İçinde kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması, ihtilaflı alacakların tasfiyesi, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, şirket aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi düzenlemelerin yer aldığını dile getiren Bulut, “Bundan önce çıkan 7256 sayılı  kanunda da  Sadece  borçların yapılandırması vardı.Bir çok mükellefimiz  vergi ve sgk borçlarını yapılandırdı ancak pandemi nedeniyle  kapalı olan bir çok işyeri yapılandırılan taksitleri yatıramadı. Aynı kanunun  genişletilmiş olarak mükellefe  yine kolaylık  getirecek 7326 sayılı kanun  da  mükelleflerin kamuya olan borç yükünün azaltılarak borçlara taksitle ödeme imkanı getirilmesi, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması,vergi incelemesinde olan konuların dava yoluna gidilmeksizin çözümlenmesi,vergilemede öngörülebilirliğin artırılarak geçmiş vergilendirme dönemleri ile ilgili olası risklerin ortadan kaldırılması,işletme kayıtlarının fiili durumlarına uygun hale getirilerek kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi, gibi  bir çok vergi konusunda mükelleflerimize adeta Temize çıkma fırsatı doğmuştur” ifadelerine yer verdi.

Bulut, “Matrah ve vergi artırımı aynı şey değil. Matrah artırımı, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanları; vergi artırımı ise KDV ve stopaj gelir/kurumlar vergisi beyanları (muhtasar) için geçerli” diye konuştu.

“31 AĞUSTOS’A KADAR BAŞVURU YAPILABİLECEK”

Matrah ve vergi artırımında bulunmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmaları, tahakkuk eden vergileri de peşin veya ilk taksiti Eylül 2021 ayı sonuna kadar olmak üzere ikişer aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte ödemeleri gerektiğini  kaydeden Bulut, “Ayrıca, ilk iki taksitin süresinde ödenmesi de zorunlu bulunuyor. Sadece artırımda yapmak yeterli değil, tahakkuk eden vergilerin ödenmesi de şart. Matrah ve vergi artırımının geçerli olabilmesi için, tahakkuk eden verginin peşin veya ilk taksiti Eylül 2021 ayı sonuna kadar olmak üzere ikişer aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. Ayrıca, artırımın geçerli olabilmesi için, ilk iki taksitin süresinde ödenmesi de şart! Matrah veya vergi artırımı sonucunda tahakkuk eden vergilerin tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi hâlinde, bu vergilerden yüzde 10 indirim yapılıyor ve katsayı uygulanmıyor. Ancak, matrah ve vergi artırımında bulunanlar, tahakkuk eden bu vergileri, öngörülen süre ve şekilde ödememeleri halinde artırım hükümlerinden yararlanma hakkını kaybediyorlar. Bu haklarını kaybedenlere ne mi yapılıyor? Bunlar öncelikli olarak vergi incelemesine alınıyor, bir yandan da artırım nedeniyle tahakkuk eden vergileri gecikme zammı hesaplanarak takibe alınıyor” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM