• DOLAR
  9,5247
  %0,47
 • EURO
  11,1427
  %1,05
 • ALTIN
  551,89
  %0,77
 • BIST
  1.522
  %0,18
TİCARİ TAKSİLERE HİJYEN UYARISI

TİCARİ TAKSİLERE HİJYEN UYARISI

Yozgat Valiliği, ticari taksilerde uygulanacak hijyen tedbirlerini açıkladı. Buna göre, tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal mesafe ve kişisel hijyeni sağlamak amacıyla bir dizi tedbirler alındı.

Ticari taksilerin faaliyetleri sırasında, gerek araç içi alanın darlığı gerekse bu alanların gün içinde bir çok kişi tarafından kullanılması nedeniyle sosyal mesafe ve kişisel hijyen tedbirleri açısından bazı risklerin ortaya çıktığı değerlendirildi.

Bu risklerin giderilmesi amacıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda pandemi sürecinde Yozgat Valiliği bir dizi tedbirler aldı.

Açıklamada; “Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek/dezenfekte edilecektir. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacaktır. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştiren kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığını gösteren belgeyi denetim esnasında ibraz edeceklerdir.

Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacaklardır.

Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulunduracak, ticari taksi şoförleri taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecektir.

Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecektir.

Müşteriler ticari taksilere maskesiz binemeyeceklerdir.

Hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesi/dezenfekte edilmesi ve araç içerisinin havalandırılması sağlanacaktır.

Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar vb.) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için kolluk birimleri, yerel yönetimler, meslek odaları ve ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyonun yapılmasına, konunun trafik zabıtası tarafından etkin şekilde denetlenmesine;

Dezenfeksiyon Uygulamaları Hakkında:

Covid-19 ile mücadele kapsamında amacı dışında dezenfektan kullanımı insan sağlığını tehdit etmekte, hava, su ve toprağın kirlenmesine sebep olmaktadır.

Bu nedenle dezenfektan uygulaması yapılırken;

Sağlık Bakanlığımızdan Biyosidal Ürün Ruhsatı ve onaylı etiketi olan ürünlerin kullanılacaktır.

Ruhsat ve etikette yer alan kullanım talimatlarına göre uygulama yapılacaktır.

Ürün etiketinde belirtilen gerekli önlemler alındıktan sonra gerekirse kişisel koruyucu ve donanım kullanılarak ürünler uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM