• DOLAR
  13,4530
  %0,57
 • EURO
  15,2434
  %0,66
 • ALTIN
  796,19
  %0,72
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
Tohumda İlaçlama Uyarısı

Tohumda İlaçlama Uyarısı

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, hububatta rastık ve sürme hastalığının karşı tohum ilaçlamasına karşı çiftçilere uyarılarda bulunarak, Rastık Hastalığı, Sürme Hastalığı, Kültürel Önlemler ve Kimyasal Mücadele ile ilgili bilgiler verdi.

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, hububatta rastık ve sürme hastalığının karşı tohum ilaçlamasına karşı çiftçilere uyarılarda bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, hububatta rastık ve sürme hastalığının karşı tohum ilaçlamasının önemi hakkında bilgiler verdi.

Demiroğlu, şunları aktardı.

-RASTIK HASTALIĞI

“Hastalık, buğday ve arpa bitkilerinde çiçeklenme devresinde görülür. Bütün başak siyah bir toz yığını haline dönüşür. Bu siyah tozlar 5-8 mikron çapında olup etmenin sporlarıdır. Önce ince bir zarla örtülü olan başaklardan, sonradan bu zarın yırtılması ile serbest kalan sporlar, rüzgar, yağmur v.s. ile çevreye dağılarak, buğday ve arpa başakları çiçekleri üzerine gelirler.

-SÜRME HASTALIĞI-

Sürme, memleketimizde kör, karadoğu, karamuk gibi isimlerle de anılan bir başak hastalığıdır. Buğday sürmesi enfeksiyonlarında ilk kaynak kör adı verilen hastalıklı tanelerdir. Hasat, harman sırasında ezilen bu kör tanelerden çıkan sporlar sağlam tanelere ve toprağa bulaşır. Bulaşık tohumlar ekildiğinde, uygun koşullarda, tohumla beraber bitki bünyesine girerek bitkiyi hastalandırır”

-KÜLTÜREL ÖNLEMLER-

Hastalığın belirtilen orandan daha yüksek olduğu tarlalardan alınan ürünün tohumluk olarak kullanılmaması gerektiğine de dikkat çeken Demiroğlu, “Tohum alınan tarlada olduğu gibi çevre tarlalarda da en az 100 metre uzaklığa kadar rastıklı ve sürmeli bitki olmamasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Demiroğlu, “Dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri ekilmelidir. Olanaklar ölçüsünde kışlık buğdayların ekimi geç, yazlık buğdayların ise erken yapılmalıdır.

-Kimyasal Mücadele-

Bu hastalıkla mücadelede en etkin yol kuru tohum ilaçlamasıdır. Tohumun yetiştirildiği tarladaki hastalık oranı ve sürme sporları ile bulaşıklılık derecesi ne olursa olsun, ilaçlanması gerekir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM