• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TOPRAK İŞLEMESİZ TARIM BEREKETİ

TOPRAK İŞLEMESİZ TARIM BEREKETİ

Toprak İşlemesiz olarak ekilen Nohutların hasatları yapıldı. İşlemeli olarak ekilen tarlalarla aynı verim alındı.

Tarım ve Orman Yozgat İl Müdürü Tanju Özkaya, ” Toprak İşlemesiz Tarımı yaygınlaştırmak amacıyla İlimizin her köşesinde çalışmalar yapmaktayız. Bu ekimlerde çiftçilerimiz hem zamandan hem işçilikten hem de yakıttan tasarruf ettiler. Ayrıca topraktaki organik madde miktarını artırmış oldular. Toprak işlemesiz nohut ekimini çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.” dedi.

Tarım ve Orman Yozgat İl Müdürü Tanju Özkaya, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Toprak İşlemesiz Tarımı yaygınlaştırmak amacıyla İlimizin her köşesinde çalışmalar yapmaktayız. Saraykent İlçemiz de geçen yıl bu uygulamayı göstermek amacıyla ilk defa 9 dekarlık alanda ekim yapılmıştı. Geçen yıl yapılan başarılı çalışmadan sonra bu yıl Saraykent İlçemizde çiftçilerimizce 150 dekar alanda toprak işlemesiz ekim yapıldı.

Toprak İşlemesiz Tarım sisteminin kolaylığını ve yararını gören çiftçilerimiz bu sistemi nohutta da yapmak istediklerini bize ilettiler. Bizde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İl Müdürlüğümüze ait Doğrudan ekim mibzeri ve teknik personelimizle destek verdik.

Bu üretim sezonunda bahar döneminde nohut ekimleri teknik personellerimiz nezaretinde yapıldı. Yapılan ekimler gerçek anlamda bir örnek çalışma oldu. Çünkü bizim ekim yaptığımız alanların hemen yanında toprak işlemeli olarak ekim yapılan tarlalar mevcuttu. Bu iki ekim arasındaki gelişim ve verimi çiftçilerimizin görmesini sağladı.

Ekilen bu ürünlerin takip ve kontrolleri düzenli olarak yapıldı. Nohutta toprak işlemesiz tarımda yabancı ot mücadelesini zamanında ve yeteri kadar yapılması gerekmektedir. Zamanında ve yeterli miktarda yapılan ilaçlama ile bu sorunu aştık. Sonuç çok güzel oldu.

Neticede yapılan hasatta toprak işlemesiz olarak ekilen arazilerde toprak işlemeli olarak ekilen arazilerle aynı verimi aldık. Normalde toprak işlemesiz tarımın ilk uygulandığı yıllarda verim düşüklüğü yaşanabilir. Bu hele de nohutta yabancı ot sorununa bağlı olarak daha fazla olabilmektedir. İyi bir arazi takibi ve zamanında yeteri kadar ilaçlama ile bu sorun aşılabilmekte ve verim düşüklüğü yaşanmamaktadır.

Bu ekimlerde çiftçilerimiz hem zamandan hem işçilikten hem de yakıttan tasarruf ettiler. Ayrıca topraktaki organik madde miktarını artırmış oldular.

Toprak işlemesiz nohut ekimini çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Yalnız burada en önemli hususu bu konuda uzman kişilerden yeterli bilgiyi almalarıdır. Bu nedenle bu konu ile ilgili İl ve İlçe Müdürlüklerimizde bilgi alabilirler. Tüm çiftçilerimizi İl ve İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM