• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Toprak İşlemesiz Tarım Yaygınlaşıyor

Toprak İşlemesiz Tarım Yaygınlaşıyor

Toprak İşlemesiz Tarım (Doğrudan Ekim) ile hem çiftçilerin daha az işçilik yapmaları hem de özellikle yakıtta olmak üzere girdi maliyetlerini düşürdüğü belirtilerek, doğrudan ekimin yaygınlaşmasını Yozgat İl geneli ve ülke tarımı için önemli olduğu vurgulandı.

Toprak İşlemesiz Tarım (Doğrudan Ekim) Çiftçi Toplantısı gerçekleştirildi.

Konya Bahri Dağdaş Ulaslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünden uzmanları ile Toprak İşlemesiz Tarım (Doğrudan Ekim) ile ilgili çiftçileri bilgilendirmek amacıyla Yozgat Saraykent İlçesine bağlı Çiçekli köyünde çiftçi toplantısı yapıldı.

Toplantıya Konya Bahri Dağdaş, Ulaslararas Tarımsal Araştırma Enstitüsünden uzmanlar, İl İlçe Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçiler katıldı.

Toplantıda Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünden uzmanlar çiftçilere doğrudan ekim ve toprak işlemesiz tarım ile ilgili sunum yaparak doğrudan ekimle ilgili teknik ve pratik bilgiler verdi.             Enstitü uzmanları yaptıkları sunumda, şu bilgileri aktardı.

“Bu sistem hem çiftçilerimizin daha az işçilik yapmalarını hem de özellikle yakıtta olmak üzere girdi maliyetlerini düşürmektedir. Doğrudan ekimin yaygınlaşmasını İlimiz ve ülkemiz tarımı için önemsiyoruz.

Toprak işlemesiz tarımda özellikle münavebe (ekim nöbeti) ile uygulamak gereklidir. İlk yıllarda verim kaybı yaşanabilecektir. Ama biz yaptığımız ekimlerde verim kaybından çok verim artışı gözlemledik. O nedenle çiftçilerimize bu sistemi, tavsiye ediyoruz.

Son günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışla çiftçinin girdi teminindeki güçlükler dikkate alındığında bu sistem daha fazla önem kazanmaktadır. Bu sistemi çiftçilerimizin uygulaması özellikle akaryakıtta % 80- 90’lara varan tasarruf sağlayacak, daha az maliyetle üretim ve kâr artışı sağlayacaktır.

Ayrıca ülkemiz toprakları özellikle organik madde miktarı bakımında düşüktür. Bu sistemi uyguladığımızda tarlalarımızda organik madde miktarı artacak ve daha az gübrelemeye ihtiyaç duyacaktır.”

Daha sonra Tarım ve Orman Yozgat İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından İlde Toprak İşlemesiz Tarım konusunda yapılan çalışmalar ve sonuçları ile ilgili sunum ve bilgilendirme yapıldı.

İl Müdürlüğü teknik personelleri şunları söyledi.

“2012 yılında çiftçi ve teknik personel bazında izleyici olarak başlanılan Toprak İşlemesiz Tarım çalışmalarını 2014 yılında ilk ekim yaparak uygulamaya geçirdik. İlk hasadımızı 2015 yılında yapılan tarla günü ile duyurduk.

Daha sonra toprak işlemesiz tarımı ilimizde yaygınlaştırmak amacıyla yoğun çalışmalar yürüttük. 2018 üretim sezonunda Merkez ilçe Boğazlıyan, Sarıkaya ve Şefaatli olmak üzere 4 ilçemizde 12 yerde demonstrasyon ekimleri yaptık.

Bu konu ile eğitimler demonstrasyonlar ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bunu burada Saraykent ilçemizde ve Çiçekli köyümüzde de yaygınlaştırmak istemekteyiz. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 3000 dekardan daha fazla alanda toprak işlemesi tarım yapılmaya başlandı. Bunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

2019 üretim sezonunda da Saraykent ilçemizde demonstrasyon ekimi yapmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Bu konuda istekli çiftçilerimize İl Müdürlüğümüzün imkânları nispetinde her türlü yardıma hazırız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM