• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Toprak işlemesiz tarımda beşinci yıl

Toprak işlemesiz tarımda beşinci yıl

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde uygulanan toprak işlemesiz tarımda beşinci yıl  ekimi yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Toprak işlemesiz tarım sisteminin ilimizde yaygınlaştırılması amacıyla son 5 yıldır yoğun bir eğitim, yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz. Çiftçilerimiz bu sistemi görüp uygulamaya başladılar. Uygulayan çiftçilerimiz toprak işlemeli olarak ekilen tarlalarla aynı verimi almaktadırlar” dedi.

Korumalı Tarım Projesi çerçevesinde 2014 yılında ilk ekim ile başlanılan “Toprak İşlemesiz Tarımı Yaygınlaştırma” çalışmaları kapsamında Merkez Fakıbeyli köyünde 5. yıl, Şefaatli Akcami Köyünde 3. yıl ekimleri gerçekleştirildi.

Ekimler İl Müdürlüğüne ait doğrudan ekim mibzeri kullanılarak İl Müdürlüğü teknik personelleri kontrolünde önder çiftçiler ile yapıldı. Ekimi yapılan arazilerde tohumların çıkışları gerçekleşti.

Toprak İşlemesiz ekimlerle ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Toprak İşlemesiz Tarım Sisteminin İlimizde Yaygınlaştırılması amacıyla son 5 yıldır yoğun bir eğitim, yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz. Çiftçilerimiz bu sistemi görüp uygulamaya başladılar. Uygulayan çiftçilerimiz toprak işlemeli olarak ekilen tarlalarla aynı verimi almaktadırlar. Bu sistemi uygulayan çiftçilerimiz üretim maliyetleri azalmakta, tarlalarında organik madde miktarı artmakta, tarlaları kuraklık ve erozyondan daha az etkilenmektedir.

Bu sistemin uygulanması için en önemli ihtiyaç doğrudan ekim mibzeridir. Biz bu sistemi teşvik ve yaygınlaştırmak amacıyla İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki bulunan mibzerleri çiftçilerimize kullandırmaktayız.

Bu sistemin faydalarını gören bazı çiftçilerimiz kendileri bu mibzeri aldılar ve arazilerinde uygulamaktadırlar. Bu sistem İlimizde yaygınlaşmaya başlamıştır. Dileyen çiftçilerimiz İl Müdürlüğümüzce uygulanan bu demonstrasyonlarımızı veya yakın köylerde toprak işlemesiz tarım yapan  örnek ve önder çiftçilerimizin arazilerini görüp takip ederek bu sistemin sonuçlarını görebilirler. Ayrıca bu sistemi arazilerine uygulamak isteyen çiftçiler İl Müdürlüğümüzde bulunan doğrudan ekim mibzerini de kullanarak kendi arazilerinde de uygulayabilirler” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM