• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TÜBİTAK BİLİM SÖYLEŞİLERİ ÖĞRENCİLERİ AYDINLATTI

TÜBİTAK BİLİM SÖYLEŞİLERİ ÖĞRENCİLERİ AYDINLATTI

Yozgat’ın Yenifakılı ilçesinde, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Kantarcı tarafından düzenlenen “Medya Okur Yazarlığı ve Eleştirel Düşünce” konulu seminer, öğrencilere önemli bilgiler sunarak ilçede büyük ilgi gördü.

Seminerde ele alınan konulardan biri, eleştirel düşünme yaklaşımı oldu. Olaylara sınırlı bir perspektiften değil, elde edilen bilgilerin doğruluğunu araştırarak düşünme süzgecinden geçirme felsefesi öğrencilere aktarıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Kantarcı, medyanın sunduğu bilgilerin bir buz dağına benzediğini ifade ederek, sadece gösterilmek istenen kısmın görüldüğünü vurguladı. Ancak medya okuryazarı bireylerin, açıkça gösterilmeyenleri araştırarak doğru bilgiye ulaşabileceklerini belirtti.

Seminerde ayrıca, sosyal medyada hızla yayılan yalan ya da yanlış bilgilerin önemine dikkat çekildi. Paylaşım yapmadan önce bilgilerin doğruluğunu araştırmak, toplumun bu tür yanıltıcı içeriklere karşı daha bilinçli olmasını sağlayabilir.

Reklamlarda ürünlerin sadece olumlu yönlerinin anlatılmasının eleştirildiği seminerde, tüketicilere ürün etiketlerini dikkatlice inceleme çağrısı yapıldı. Özellikle hazır gıdalardaki koruyucu katkı maddelerine karşı duyarlı olunması ve sağlığa olumsuz etkisi olan ürünlerden kaçınılması önerildi.

Seminerin sonunda, İlçe Milli Eğitim Müdürü V. Vedat Oymak, M.Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Gökhan Nurcan’a ve Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Kantarcı’ya teşekkür belgesi takdim ederek, düzenlenen toplantının önemine vurgu yaptı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM