• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
TÜBİTAK’TAN YOZGAT’A ONAY

TÜBİTAK’TAN YOZGAT’A ONAY

TÜBİTAK’tAN Yozgat Bozok Üniversitesinde Üretilen Elektrikli Araca Yerli Üretim Onayı.

Yozgat Bozok Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından kurulan BeeM Takımı TÜBİTAK Elektrikli araba yarışlarına ve TEKNOFEST Robotaksi otonom araç yarışlarında üniversiteyi başarı ile temsil etti.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne “Nova” adını verdikleri elektrikli araçlarıyla katılan ekip, TÜBİTAK hakemleri tarafından yerli üretim onayı aldı.

Batarya paketinin, araç kontrol sisteminin, batarya yönetim sisteminin ve motorunun yerli olarak üniversite bünyesinde üretildiği elektrikli araç, yerli üretim olması bakımından beğeni kazandı. Ayrıca takım, TÜBİTAK tarafından aktif takımlara verilen “Tanıtım ve Yaygınlaştırma” ödülüne de layık görüldü.

Takımın Danışmanlığını yapan Dr.Öğr. Üyesi Emrah Çetin festivale ilişkin yaptığı açıklamada: “Bu yarışlara katılmaktaki temel amaç öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve kaliteli birer mühendis olabilmelerine katkı sağlamaktır. Geçtiğimiz süreçte bu arabayı adım adım üretirken öğrencilerin de geliştiklerini, problem çözme yeteneklerini, takım çalışmasına uyumlarını, teknik kapasitelerini artırdıklarına şahit oldum.

Ayrıca üniversitemizin tanıtımı açısından da oldukça faydalı olduğu kanaatindeyim. Gelinen noktada BeeM takımının ilk yılı olması hasebiyle başarılı olduğunu düşünüyorum. Uzun soluklu bir süreç olduğundan gelecek yılki yarışlara hiç vakit kaybetmeden ve daha iddialı bir şekilde hazırlanacağız. Bu süreçte Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın desteği her zaman arkamızdaydı. Bunun için kendilerine özellikle teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM