• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
Tüketici Güven Endeksi Azaldı

Tüketici Güven Endeksi Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %6,5 oranında azaldı; Temmuz ayında 73,1 olan endeks Ağustos ayında 68,3 oldu.

“Tüketici güven endeksi, Ağustos 2018”

“Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 85,5 oldu”

TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %7 oranında azalarak Ağustos ayında 85,5 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

“Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 88,3 oldu”

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Temmuz ayında 96,3 iken, Ağustos ayında %8,3 oranında azalarak 88,3 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

“İşsiz sayısı beklentisi endeksi 74,1 oldu”

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %3,6 oranında azalarak Ağustos ayında 74,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin yükselmesinden kaynaklandı.

“Tasarruf etme ihtimali endeksi 25,3 oldu”

Tasarruf etme ihtimali endeksi Temmuz ayında 27,1 iken, Ağustos ayında %6,6 oranında azalarak 25,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

“YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK %2,63 ARTTI”

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,63, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,61, bir önceki yılın aynı ayına göre %35,84 ve on iki aylık ortalamalara göre %23,92 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,99 artış, imalat sanayi sektöründe ise %2,64 artış olarak gerçekleşti.

“Yurt dışı üretici fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı”

“Aylık en fazla artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti”

Bir önceki aya göre en fazla artış; %4,19 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %3,87 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, %3,83 ile ana metaller sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %0,77 ile bir önceki aya göre endeksin düştüğü tek alt sektör oldu.

“Ana sanayi gruplarında en fazla aylık artış enerji mallarında gerçekleşti”

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Temmuz ayında en fazla aylık ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM