• DOLAR
  %0,55
 • EURO
  %-1,06
 • ALTIN
  %-1,09
 • BIST
  %-0,41
TÜRKİYE’NİN KALKINMASI KIRSALIN KALKINMASINDAN GEÇER

TÜRKİYE’NİN KALKINMASI KIRSALIN KALKINMASINDAN GEÇER

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 15 ilde Tarım ve Orman Bakanlığınca ‘Yeni Yerel Eyleme Gruplarına yönelik farkındalık oluşturma, kapasite geliştirme ve Yerel Kalkınma Stratejilerinin hazırlanması amacıyla, uzmanlar saha çalışmalarını yerel temsilcilerle beraber sürdürüyor.

Bakan Pakdemirli; “Verdiğimiz Desteklerle Kırsalda 350 Bin Yeni İstihdam Oluşturduk.”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, IPARD kapsamında 15 ilde uygulanacak olan ikinci etap LEADER Tedbiri Yerel Eylem Grupları Lansman Toplantısına katıldı.

Türkiye’nin son 19 yıldaki kalkınma vizyonuyla tarımdan, sağlığa, ekonomiden teknolojiye kadar her alanda büyük başarılara imza attığını dile getiren Bakan Pakdemirli, bu başarılarda; tarım ve kırsaldaki kalkınmanın ilk sıralarda yer aldığını belirterek, ekonomik kalkınmanın temelinin tarım ve kırsal kalkınma olduğunu vurguladı.

Ülkelerin tarımsal üretimde kendi kendine yetebilmesi ve kalkınmanın genel anlamda sağlanabilmesi için kırsal alanın hayati önem taşımaya devam ettiğini dile getiren Pakdemirli, bu bakımdan, kırsal kalkınma alanına yapılacak her türlü yatırımın ülkelerin kalkınmasını hızlandıracağını kaydetti.

“Türkiye’nin kalkınması, kırsalın kalkınmasından geçer” diyen Pakdemirli, “Biliyoruz ki kırsalın kalkınması, tarım-gıda sektörünün kalkınması demektir. Tarım-gıda sektörünün kalkınması da, ekonominin ve bağlı olarak da ülkenin kalkınması demektir. Dolayısıyla tarımın, gıdanın, suyun ve ormanın olduğu Bakanlığımızda ortak buluşma noktamızda ‘kırsal’ vardır” dedi.

“DESTEKLERLE KIRSALDA 350 BİN YENİ İSTİHDAM OLUŞTURDUK”

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin kırsalda yaşadığını dile getiren Pakdemirli, kırsalda üretimi artıran, katma değer sağlayan ve istihdamı artırmayı hedefleyen çok sayıda desteği ve teşvik programını hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu kapsamda Genç Çiftçi, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller, ORKÖY ve IPARD hibeleri dâhil, bugüne kadar toplam 480 bin projeye, reel rakamlarla 27 Milyar Lira hibe desteği ödedik. Bu destekler sayesinde, kırsalda reel olarak yaklaşık 50 Milyar Liralık yatırım yapıldı, 350 bin yeni istihdam oluşturuldu.”

LEADER tedbiri kapsamında; üretim kapasitesini ve istihdamı artırmak, kırsal alanların yaşam kalitesini artırmak ve kırsal nüfusu kırsal alanda tutabilmeyi hedeflediklerini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

“LEADER tedbiriyle, yerelin ihtiyaçlarının yerel yönetimler tarafından karşılanması ile tüm tarafların katılım sağlaması teşvik edilmektedir. Projenin ikinci aşama illerinden Balıkesir, Burdur, Bursa, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Karaman, Kütahya, Mardin, Muş, Uşak ve Yozgat’tan oluşan 15 ilimizde  ‘Yeni Yerel Eyleme Gruplarına yönelik farkındalık oluşturma, kapasite geliştirme ve Yerel Kalkınma Stratejilerinin hazırlanması amacıyla, uzmanlarımız saha çalışmalarını yerel temsilcilerle beraber sürdürmektedir. Daha önce 12 ilimizde olduğu gibi;15 ilimizde yeni Yerel Eylem Gruplarını kurmayı, Yerel Kalkınma stratejilerini hazırlatmayı, Kadınlarımızı ve gençlerimizi kırsal alanda daha etkin hale getirmeyi ve yerel kalkınmada rol almalarını sağlayarak girişimcilik ruhunu ve kırsaldaki dinamikleri sürdürülebilir üretime yönlendirmeyi sağlıyor ve hedefliyoruz.”

Bakan Pakdemirli, LEADER tedbirinin içinde bulunulan pandemi koşullarında Türkiye’nin kalkınmasına ve gelişmesine destek vereceğini, kırsalın harekete geçmesiyle ortak çalışma ile birlikte proje üreterek önemli katma değer sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM