• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
TÜRKİYE’NİN ZAFERİ

TÜRKİYE’NİN ZAFERİ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümü ilçemizde de coşkuyla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü kutlamaları İlçemiz Cumhuriyet meydanında, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

Törene İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Cumhuriyet Başsavcı vekili Cumhuriyet Savcısı Alper Karal, Askerlik Şube Başkanı Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Osman Çağılcı, Emniyet Müdürü Hasan Şahin, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Düğenci, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Ustaoğlu, CHP İlçe Başkanı Ahmet Peker, MHP İlçe Başkanı İbrahim Tamer, İl Genel Meclis Üyesi Bayram Eroğlu ile sivil toplum kuruluşları, kurum müdürleri, gaziler ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Türk milletinin son bin yıllık tarihinde Ağustos ayının ayrı bir anlam taşıdığı vurgulandı.

Astsubay Başçavuş Fatih Yaman, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “bugün yüce Türk ulusunun, esaret zincirine vurulmak istendiği, aziz vatanın işgal edildiği, ordularımızın dağıtıldığı, karanlık bir ortamdan kurtuluşa ve aydınlığa ulaştığımız, 30 ağustos zafer bayramının 96’ıncı yıldönümüdür” dedi.

Yaman, 30 Ağustos 1922 günü kahraman ordumuz, zaferler zincirine bir halka daha ekleyerek, bağrından çıktığı yüce Türk ulusuna, hür ve bağımsız yaşamanın yolunu açtığını vurguladı.

Astsubay Başçavuş Fatih Yaman, şunları söyledi.

“Uzun süren savaşlarla yorgun düşmüş, batan kaynakları elinden alınmış, zulme uğramış bir ulus, tükendi dendiği anda, varlığını ortaya koymuş, canından can vererek bir ordu kurmuştur. Anasıyla, babasıyla, bacısıyla, yaşlısıyla, genciyle, kendi varlığını ülkesine adayan Mehmetçik, 26 Ağustos’ta Afyon’da şahlanmış, 30 Ağustos’ta zafere ulaşmış ve 9 Eylül’de hayal peşinde koşan zavallıları, kendisine ilk hedef olarak gösterilen Akdeniz’e dökmüştür.

Yüce Türk ulusu; şanlı tarihinden aldığı güç ile özgürlük ve bağımsızlığına uzanacak ellerin, nasıl kırılacağını, dünya harp tarihinde yer alacak olan bu zafer ile göstermiş ve özgürlük mücadelesi veren uluslara örnek olmuştur.

Bu zafer yoktan bir ordu kurabilen, inandığı değerler uğruna tek yumruk olabilen ve vatan uğrunda ölmeyi şeref sayan Türk insanının; kudretinin en büyük göstergesidir. Mazisi Türk tarihi ile başlayan, kahramanlığını ulusun özünden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de; Türk yurdunun yılmaz bekçisi ve ulusunun koruyucusu olmaya devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, gelişen dünyanın takipçisi olarak, “hizmet şereftir” ilkesinden hareket ile son nefesine, kanının son damlasına kadar, ülkesine ve yüce ulusuna, hizmet etmeye and içmiştir. Üstlenmiş olduğumuz bu şerefli görevi, canımız pahasına da olsa, başarı ile sürdürebilmek için izleyeceğimiz yol; Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin aydınlattığı ve bizlere manevi miras olarak bıraktığı ilim, fen ve akil yoludur.

Namusu üzerine ant içmiş kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Atatürk ilke ve inkılâplarının ışığında Türk olmanın gururu onur ve sevincini yüreğinde taşıyarak, akıl, çalışma, teknoloji, disiplin ve uygarlıkla bütünlenmiş inancını, ilelebet muhafaza edecektir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Atatürkçü düşünce sistemi ile yoğrulmuş her ferdi, tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek dil ve tek ülkeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, yılmaz ve sarsılmaz savunucuları olarak büyük türk milletinin emrindedir. Türk silahlı kuvvetleri, yüce Türk Milletinin mümtaz evladı ve çağa damgasını vuran devlet adamı, başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her alanda, daima gelişmeye, ilerlemeye yön veren düşünce, ilke, inkılâp ve eserlerinin sarsılmaz savunucusudur.

Bu bağlamda, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini koruma ve kollama kararlılığı ve bilinci ile görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye devam edecektir. Türk silahlı kuvvetleri, vatana, millete ve cumhuriyete zarar verecek hiç bir duruma kayıtsız kalamaz. Yüce Türk ulusu şundan emin olmalıdırki tarihinde birçok zaferler kazanmış, Alpaslanlar, Fatihler, Mustafa Kemal Atatürkler gibi büyük komutanlar yetiştirmiş Türk ordusu, daha nicelerini yetiştirecek kudret ve kabiliyete sahiptir.

Güzel vatanımızın teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nce 30 Ağustos zaferleri kazanmak için eskisinden çok daha güçlü ve hazırdır. Türk milletinin güveninden aldığımız güç ile çağın gerektirdiği şekilde modern teknolojinin desteği ile vazifemiz için daima hazır olacak, devraldığımız bayrağı yükseltmek azmiyle Atatürk ilkeleri ışığında ve ilmin rehberliğinde ilerleyerek, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmek için çalışacak, askerliğe adım attığımız ilk gün, ettiğimiz namus yeminine sadık kalarak, gerektiğinde vatan ve vazife uğruna canımızı seve seve feda edeceğiz.

30 Ağustos zaferi ile yok edilmek istenen ulusal varlığımızı kurtaran, aziz Cumhuriyetimizi bize armağan ve emanet eden Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını minnet ile anıyoruz.”

Konuşmaların ardından Boğazlıyan Askerlik Şubesi’nde resepsiyon verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM