• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TÜRKİYE’NİN ZAFERİ

TÜRKİYE’NİN ZAFERİ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümü ilçemizde de coşkuyla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü kutlamaları İlçemiz Cumhuriyet meydanında, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

Törene İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Hakan Güriçin ile siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları, kurum müdürleri, gaziler ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Türk milletinin son bin yıllık tarihinde Ağustos ayının ayrı bir anlam taşıdığı vurgulandı.

günün anlam ve önemini belirten konuşmada, Personel Astsubay Kıdemli Başçavuş Fatih Yaman, Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Değerli Protokol Üyeleri, Sevgili Şehit Aileleri, Kahraman Gazilerimiz İle Kıymetli Boğazlıyanlılar, “Bugün, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına temel teşkil eden, 30 Ağustos 1922’de kazandığımız, Büyük Zaferin 98’inci yıl dönümünü ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

 

“30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur” diyen Personel Astsubay Kıdemli Başçavuş Fatih Yaman, konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

“Bu Zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan Milli Birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz bîr eserdir.

Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği kurtuluş savaşında, en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır. 19 Mayıs 1919’da başlatılan Kurtuluş savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuştur. Ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir. “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin Ulus’ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır”

En zor şartlarda ülkesini, zulümden, felaket ve sıkıntılardan kurtarmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri, çağın ihtiyaç duyduğu niteliklerle donanmış olarak yurdunu ve ulusunu iç ve dış her türlü tehlikeye karşı koruma ve kollama görevini hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan yerine getirmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri arkasında Yüce Türk ulusundan aldığı destekle; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Anayasada kendisine verilen hak, görev ve yetkiler dâhilinde, Türkiye Cumhuriyetinin Bölünmez Bütünlüğü Ve Bekası için yorulmadan çalışmaya devam edecektir.

Bu tarihi gün vesilesiyle, Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle anarken, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları Şad’olsun.”

Konuşmaların ardından Kaymakam Fatih Okumuş, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, ilçe mezarlığında bulunan Şehit kabristanlığını ziyaret etti, burada şehitlerimiz için dua okundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM