• DOLAR
  13,5486
  %0,14
 • EURO
  15,3618
  %0,29
 • ALTIN
  790,22
  %0,16
 • BIST
  1.979,83
  %-5,08
ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU YAPILDI

ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU YAPILDI

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun yedincisi yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki 13 üniversitenin birlikteliğiyle kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) işbirliğiyle 2013 yılından bu yana geleneksel olarak Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumlarının yedincisi Kırıkkale’de yapıldı.

“KOP Projeleri, Küçük Dokunuşlarla Büyük Katkıların Beklenildiği Projelerdir”

Konuşmasına Barış Pınarı Harekâtındaki askerlerimize muvaffakiyetler dileyerek başlayan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, “Tüm ülkemizi derinden etkileyen aynı zamanda bizlere millet olma bilincini yeniden, ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlatan Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla şehit düşen askerlerimize, sivillerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum” dedi.          Sempozyumun önemine de vurgu yapan Vali Sezer, “Bugün önemli bir toplantı yapıyoruz. Bizim çok muzdarip olduğumuz bir mesele var, teoriyle pratiğin bir araya gelmemesi. Üniversitelerimizde oluşturulan bilimin, sahaya yeterince yansımadığı yeterince etki yapmadığı, katma değer olarak milletimize ve ülkeye dönmediği konusunda hem üniversitelerimiz muzdarip hem de vatandaş olarak bizler muzdaribiz ama bu anlayışın son birkaç yıldır dönüşmeye başladığını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. KOP İdaresi Başkanlığımızın Kırıkkale için son 3 yılda yetmişe uyguladığı projeleri ile 30 milyona yaklaşan kaynak aktarımı var. Bu projeler küçük dokunuşlarla büyük katkıların beklenildiği projelerdir ve inşallah projelerimiz devam edecektir. KOP projelerinin de önümüzdeki yıllarda aynı canlılığı getireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

“UNİKOP, 13 Üniversite ve 350 Bin Öğrencisi ile Güçlü Bir Yapı”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, sözlerine Barış Pınarı Harekâtı kapsamında terör örgütleriyle kahramanca mücadele eden askerlerimize başarılar dileyerek başladı.

Başkan Bostancı, Türkiye’nin son dönemde yaşadıklarından “Bize bizden gayrı dost yok.” düsturunun net bir şekilde anlaşıldığını belirterek; “Eğer biz güçlü olmazsak, eğer biz birlik olmazsak, maalesef dirliğimize göz dikmeye cüret edebilecek pek çok odak mevcut. Onun için güçlü olmamız gerekiyor. Bugün UNİKOP 13 üye üniversitesi, bu üniversitelerde görev yapmakta olan 10 bini aşkın öğretim görevlisi ve 350 bin öğrencisi ile büyük bir aile. Bu yıl yedincisini gerçekleştirdiğimiz Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’yla da UNİKOP olarak kuruluş amacımız doğrultusunda bölgemizdeki nitelikli beşeri sermayenin güçlenmesine katkı sunmaya devam ediyoruz. Ailemizin fertleri olan üniversitelerimizi farklı alanlarda desteklemek ve bölgemizin ihtiyaçları önceliğinde ihtisaslaştıkları alanlara yönelik ilave kaynaklar üretmek KOP İdaresi olarak önemsediğimiz bir konu ve bugüne kadar bize ayrılan kaynaklar çerçevesinde bunu gerçekleştirmeye gayret gösterdik. Bundan önceki Bölgesel kalkınma sempozyumlarında ortaya çıkan sonuçlar bölgesel kalkınmadaki önceliklerimizi ve yol haritamızı belirleme sürecinde bugüne kadar hep bize önemli katkılar sağladı. Bu sempozyum kapsamında ortaya çıkan 127 bildiri de inşallah önümüzdeki süreçteki çalışmalarımıza ışık tutacak. Akademik çalışmaların yanı sıra bölgede gerçekleştirdiğimiz projelere dair sunumları da bu sempozyum kapsamında sizlerle paylaşma imkânı bulacağız. Bu yılki sempozyumun özel bir anlamı da var. Malumlarınız olduğu üzere; 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anma yılı olarak Cumhurbaşkanlığımız tarafından ilan edilmişti. Bu vesileyle ülkemizin yetiştirdiği ilim adamlarından Prof. Dr. Fuat Sezgin’i rahmetle anarken, sempozyum kapsamında oturum başlıklarından birisinin rahmetli “Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihi” olarak belirlenmiş olmasından duyduğum memnuniyeti de belirtmek istiyorum” dedi.

“Tarihimizden Günümüze Çok Büyük Bir Birikimimiz Var”

UNİKOP Dönem Başkanı ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, sempozyumda bir taraftan geçmişle bağlantı kurulduğunu diğer taraftan ise gelecekle ilgili planların konuşulacağını ve geleceğe dair hedefler belirleme noktasında gençlere ve öğrencilere yeni ufuklar kazandıracağını belirterek; “Bizim memleket ve medeniyet olarak bir tasavvurumuz, bir hülyamız ve geleneğimiz var. Geleceğimiz olacağını da biliyoruz. Hem Türk Medeniyeti hem İslam Medeniyeti, hem de Türk-İslam medeniyeti olarak Büyük Hun İmparatorluğu’ndan günümüze çok büyük bir birikimimiz var. Bu süreç içinde önemli yapıtaşları var. Tarihimizde insanlara iyilik anlatıldı, insana değer verildi ve bilimsel çalışmalar yapıldı. Bilim insanları zamanın hakanları, yöneticileri tarafından desteklendi. Bu destekleme ile dünyanın ilk üniversiteleri kuruldu. Bu üniversitelerle birlikte ciddi kitap birikimi olan kütüphaneler oluştu.  Tarih boyunca istilacı güçler bir yeri işgal ettiklerinde öncelikle yaptıkları iş ibadethaneleri, kütüphaneleri, bilim merkezlerini yıkmak, kitapları yakmak olmuştur. Günümüzde de bunu yapanlar var. Bizim medeniyet tasavvurumuzda hem dünyada hem ülkemizde barış rüzgarı estirmek, kendi insanımızı refaha kavuşturma çabamız olduğu gibi dünyadaki diğer insanları da refaha kavuşturma çabamız var. Osmanlı Devleti’nde ve Endülüs’te bu çabayı, ilim ve irfan ile gerçekleştirilmiş hakimiyeti ve yönetim anlayışını görüyoruz. Bundan sonra bunu gerçekleştirebilmek için bu sempozyumun önemi çok büyük.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM