• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
UNİKOP YOZGAT’TA

UNİKOP YOZGAT’TA

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, 2022 yılı Dönem Başkanlığını yürüttüğü KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP)’nde 1 yıllık görev süresinin dolmasının ardından yapılan törenle Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a görevi devretti.

UNİKOP Dönem Başkanlığı devir teslim töreni ve 2023 yılı 1. Olağan Üst Kurul toplantısı Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

KOP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla kurulan UNİKOP, 2023 yılı faaliyetlerini Yozgat Bozok Üniversitesi başkanlığında sürdürecek.

Törenin açılış konuşmasının yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kuruluşundan itibaren kendini sürekli geliştiren, değiştiren ve dönüştüren Yozgat Bozok Üniversitesi’nin yükseköğretimde emin adımlarla ilerlediğini ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atan marka bir üniversite hüviyetine büründüğünü söyledi.

Üniversitelerin bilgiyi merkeze alan, bilginin üretildiği yegâne kurumlar olduğuna dikkat çeken Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin eğitim-öğretim süreçleri ve Ar-Ge çalışmaları gibi temel misyonunun yanı sıra bilginin toplumsal faydalarına yönelik sağladığı katkı gibi üçüncü bir misyonuyla da bölgesine ülkesine önemli kazanımlar sağladığının altını çizdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, şunları söyledi.

“Yozgat Bozok Üniversitesi Yükseköğretim Kurumu (YÖK)’ün yeni yüzüyle birlikte ihtisas üniversiteleri temelinde kendine yer edinmiş ve 2020 yılı başında bölgesel kalkınmaya odak ürettiği bilgiyi teknolojiye, teknoloji ise sanayiciyle buluşturmak gibi hedefi olan ihtisas üniversitesi olmuş ve dolayısıyla bir taraftan eğitim-öğretime yönelik geleceğin iş ve meslek sahipleri yetiştiren hayalleri, hedefleri olan bir üniversitedir. Yozgat Bozok Üniversitesi “inanmak başarmanın yarısıdır” ilkesi ve  ‘Kararlıkla Başarıya’ mottosuyla her açıdan kendini görünür kıldı ve kılmaya da devam ediyor.”

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin dönem başkanlığında bütün üniversitelerimizin deneyimlerini dikkate alarak tarım ve hayvancılık başta olmak üzere sosyo-kültürel potansiyelleri içeren üç önemli projeyi hayata geçirmek istediklerini dile getiren Rektör Karadağ, bu projelerin ikisinin tarım ve hayvancılık üzerine diğerinin ise bölgenin sosyo-kültürel dokusunu ön plana çıkartılması temelinde bir proje olduğunu söyledi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu konuşmasında Bölge Kalkınma İdaresinin amacı, kapsamı ve işleyişi hakkında bilgiler verdi. Bölgedeki kalkınma programları ve planlarına yönelik projelere destek sağladıklarını belirten Karakoyunlu kalkınma odaklı desteklerin en önemli yanının akademik destek olduğunun altını çizdi.

Yozgat Valisi Ziya Polat ise, teorinin pratiğe dökülmesi gerekliliğine dikkat çektiği konuşmasında “Sahaya çıkarak vatandaşa sirayet edecek, onların hayatlarına dokunacak projeler üreterek destek olmak gerekmekte. Artık yaptığımız çalıştayları, sempozyumları hayata geçirerek ilin ve bölgenin kalkınması noktasında toplumsal çıktısını görmek istiyoruz. KOP, Yiğitler Şehri Yozgat’a yüzün üzerinde projeye yüz milyonun üzerinde destek verdi.

Alınan destekler, sahaya yansıyan destekler. Tarım ve hayvancılıkta milletimize vizyon katacak çok daha fazla projeler üretmek gerekmekte. Buradaki iş insanlarımıza ve çalışacak insanımıza destek olacak projeler yapmak lazım. Özel sektörle üniversitelerimizin birlikte hareket edebileceği projeler yapmak lazım.

Öğrenci kardeşlerimizin kamuya ve özel sektöre nasıl katkı sağlayabileceğine yönelik projeler yapmak lazım. İhtisas Üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin bu önemli avantajını sahaya yansıtacak projeleri ortaya koyması lazım. Üniversite, belediye ve Valilik işbirliğinde ortak akıl ve ekip ruhuyla bu ile neler katabiliriz çabası içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM