• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Devlete ait tıp fakültelerinde 92 bin 159, vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinde ise 18 bin 152 öğrenci olmak üzere Türkiye’de 110 bin 331 öğrenci tıp fakültelerinde eğitim görüyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, YÖK tarafından düzenlenen Üniversite Hastanelerinin problemlerinin masaya yatırıldığı programın çok verimli geçtiğini, bu noktada mevcut durumun da resminin çekilerek değerlendirilmeye tabi tutulduğunu söyledi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, YÖK Tarafından Düzenlenen “Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp Ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı”na katıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, devlet yükseköğretim kurumlarındaki tıp ve sağlık eğitimine ilişkin konuların masaya yatırıldığı “Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında, Başkan Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya, YÖK Üyeleri, bünyesinde tıp fakültesi bulunan devlet üniversitelerinin rektörleri, dekanlar ve ilgili akademisyenler katıldı.

Toplantıya Bozok Üniversitesini temsilen Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu katıldı.

Çalıştayda açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Erol Özvar, yaptığı konuşmasında bugün itibariyle yükseköğretim kurumlarında aktif olarak tıp eğitim ve öğretiminin sürdürüldüğü devlet tıp fakültelerinin sayısının 91 olduğunu aktardı.

Devlete ait tıp fakültelerinde 92 bin 159 öğrencinin, vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinde ise 18 bin 152 öğrencinin hekim olmak için öğrenim görmekte olduğunu dile getiren YÖK Başkanı Özvar, Türkiye’de 110 bin 331 öğrencinin tıp fakültelerinde okuduğunu kaydetti.

Altı yıllık tıp eğitiminin son 3 yılı ile tıpta uzmanlık programlarının tamamının üniversitelerin kendilerine ait olan veya Sağlık Bakanlığına ait olup birlikte kullanım protokolleri yapılarak “üniversite hastanesi” hüviyeti kazanan sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sürdürüldüğüne dikkat çeken Özvar, üniversitelerin yaklaşık yarısının yani 44 üniversitenin kendisine ait hastanesi bulunurken diğer üniversitelerin afiliye hastanelerde eğitim ve öğretim hizmetlerini sürdürmekte olduğunu ifade etti.

Bu toplantıda ortaya konacak düşüncelerin, eleştirilerin ve yapıcı tekliflerin oluşturulacak bir çalışma grubu ile bütün görüşlerin yansıtılacağı bir metnin ortaya çıkmasını arzu ettiklerini söyleyen Özvar, bu metnin bilahare YÖK tarafından tekrardan değerlendirilerek ilgili kurum ve kuruluşlara, YÖK ve üniversitelerin görüşleri ve tekliflerine sunulacağını aktardı.

Toplantıya ilişkin bir açıklama yapan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, YÖK tarafından düzenlenen Üniversite Hastanelerimizin problemlerinin masaya yatırıldığı programın çok verimli geçtiğini, bu noktada mevcut durumun da resminin çekilerek değerlendirilmeye tabi tutulduğunu belirtti.

Rektör Karadağ, “Çalıştayda dile getirilen hususların ve alınan kararların, ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılarak birer eylem planı haline gelmesi bir hedef olarak ortaya konuldu. Konunun etraflı olarak değerlendirildiği bu toplantının çok verimli ve başarılı geçtiğini düşünüyorum. Başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ve programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM