• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %-0,57
 • ALTIN
  %0,19
 • BIST
  %-1,35
ÜNİVERSİTELER ÖNCÜ ROL OYNUYOR

ÜNİVERSİTELER ÖNCÜ ROL OYNUYOR

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Endüstriyel Kenevir alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi başta olmak üzere, tüm ihtisas üniversitelerinin bölgelerinde ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasında öncü rolü oynayacaklarına inandığını belirterek, “Üniversitelerimiz bulundukları şehirlerde ürettikleri katma değerle bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına önemli katkılar sunmaktadır” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz ile birlikte Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile ilgili rektör yardımcılarının iştirakleriyle Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen,“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı”na katıldı.

Programın açılışına, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile YÖK Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Muhammet Adak,  ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile ilgili rektör yardımcıları ve kurum müdürleri katıldı.

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Abdülhalik Oğuz Konferans Salonu’nda düzenlenen programın açılışında Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar birer konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra kürsüye gelen YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ne ilişkin bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Gündoğan’ın ardından kürsüye gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada, Yükseköğretim kurumlarının tamamıyla çok sıkı iletişim halinde olduklarına işaret ederek şunları söyledi.

“Yaptığımız bireysel ziyaretler ve bu tarz grup toplantıları, sadece yükseköğretim kurumlarımızın sorunlarını birinci elden müşahede etme imkânı sunmuyor, ayrıca Yükseköğretim Kurulu olarak bizlerin, üniversitelerimizden geleceğe yönelik beklentimizi daha sağlıklı zeminde ifade etmemize olanak sağlıyor. Bu sayede çizdiğimiz yol ve atılacak adımlara ilişkin daha kararlı ve sağlıklı hedefler koyabiliyoruz.”

Bölgesel kalkınma üniversitelerinin ihtisaslaştıkları alanlarda lisansüstü programlara öncelik vermelerini isteyen Özvar, “Bölgesel kalkınma üniversitelerimizin, hem bölgesel hem de ulusal ihtiyaçları dikkate alarak ülkemizin geleceğine her geçen gün daha fazla katkı sunacağına canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşmış 22 üniversitenin bölgeleri ile yakından ilişkili olduğunu ifade eden Özvar, üniversitelerin bölgesel kalkınmayı hedefleyen projelerine Avrupa’dan da destek bulmaya başladıklarını anlattı.

Düzenlenen programla ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin başta olmak üzere, bu programa katılım sağlayan tüm ihtisas üniversitelerinin bölgelerinde ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasında öncü rolü oynayacaklarına inandığını belirterek, “Üniversitelerimiz bulundukları şehirlerde ürettikleri katma değerle bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına önemli katkılar sunmaktadır. İhtisas Üniversitelerinin de böylesine önemli bir paydaşlık ve misyonla bir araya gelmiş olması büyük önem arz etmektedir. Bu toplantı vesilesi ile ev sahibi olarak bizleri bir araya getiren başta Kastamonu Üniversitesi’ne ve Sayın Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a, dün olduğu gibi bugün de “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi” kapsamında İhtisaslaşan Üniversitelerimizin yanında olan Yükseköğretim Kurulumuza ve Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM