• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %0,59
 • ALTIN
  %-0,41
 • BIST
  %2,25
ÜRETİM SEZONU BAŞLADI

ÜRETİM SEZONU BAŞLADI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde 2023 yılı üretim sezonu başladı. Buğday ve Arpa üretimi Yozgat’ta en çok üretimi yapılan ve en önemli ürünler arasında yer alırken, Ülke genelinde Yozgat hububat üretiminde 6. sırada yer alıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Şuan çiftçilerimiz yoğun bir şekilde 2023 yılının hububat ürünlerini ekim çalışmaları içindeler. Bilindiği üzere 2022 yılında bereketli ve bol ürün aldığımız bir yıl oldu. Çiftçilerimizi ürünlerinin satmada ve fiyat konusunda sıkıntı yaşamadılar. Buğday ve arpayı çok erken ekmek veya çok geç ekmek zirai açıdan çok doğru bir ekim şekli değildir. Hububat ürününün ekim zamanının değişen iklim ve toprak şartlarına göre ayarlanmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

2023 üretim sezonunda Tarım ve Orman Bakanlığının direktifleri doğrultusunda üretimin aksamaması yönünde gerekli tedbirleri alan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu kapsamda İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ekipleriyle beraber arazide incelemelerde bulundular.

Yeni ekim sezonunun başlaması münasebetiyle İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat, Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık, Sorgun Pancar Ekiciler Kooperatif Başkanı Kürşat Arslan, Sorgun İlçesine bağlı Külhüyük köyünde yapılan buğday ekime katıldı.

Üreticilerle bir araya gelen İl Müdürü Özkaya, şunları söyledi.

“İlimizde en çok üretimi yapılan ve en önemli ürünleri Buğday ve Arpadır. İlimiz hububat üretiminde 6. Sıradadır.

İlimizde buğday-arpa ekimi başladı. Şuan çiftçilerimiz yoğun bir şekilde 2023 yılının hububat ürünlerini ekim çalışmaları içindeler. Bilindiği üzere 2022 yılında bereketli ve bol ürün aldığımız bir yıl oldu. Çiftçilerimizi ürünlerinin satmada ve fiyat konusunda sıkıntı yaşamadılar. Çiftçilerimizi aynı iştiyakla 2023 üretim sezonunun hazırlıklarına başladılar. Şu an yoğun bir ekim çalışmaları içindeler. Diliyoruz ki 2023 üretimi sezonu da bol ve bereketli ürünlerin alındığı bir yıl olur.

Önceki yıllarda İlimizde genelde Ekim başında yağan yağışla toprak yumuşar ve toprak işlenerek ekime hazır hale getirilir ve toprak tavında iken ekilirdi. Ama son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak ekim ayında pek yağmur yağmamaya başladı. Bu yılda belli yerlerde yağış geçişleri olsa da İlimiz genelinde toprağı tava getirip işleme yapılacak kadar bir yağış düşmedi. Bu durum doğal olarak ekim zamanının kaymasına neden olmaktadır.

Buğday ve arpayı çok erken ekmek veya çok geç ekmek zirai açıdan çok doğru bir ekim şekli değildir. Hububat ürününün ekim zamanının değişen iklim ve toprak şartlarına göre ayarlanmasını tavsiye ediyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biz çiftçilerimize tavsiyemiz ekim zamanını değişen iklim şartlarını dikkate alarak toprağın, hava sıcaklığının, yağışın ve kendi özel durumlarına göre ekim zamanını ayarlamalarıdır. Son yıllarda iklim değişikline bağlı olarak İlimizde Kasım ayı ortaları hatta sonlarına kadar ekim yapılabilmektedir.

Bugün burada Sorgun İlçemiz bağlı Külhüyük köyünde Önder çiftçimiz Fatih Özdemir ile ekim yapıyoruz. Biz burada Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüze bağlı Enstitümüz Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yeni geliştirilmiş olan Selamibey ve Aytenabla çeşitlerinin ekimini yapıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM