• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
ÜRETİMDE MÜNAVEBE ŞARTI

ÜRETİMDE MÜNAVEBE ŞARTI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan il genelinde tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi, tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamalarla mümkün olduğu, bu nedenle münavebe şartı getirildiği, desteklemelerden yararlanabilmek için çiftçilerin münavebe sistemine özen göstermeleri ve Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt ettirmeleri gerektiği bildirildi.

Bitkisel üretim desteklemelerinde münavebe uygulamaları getirildi.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi, tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamalarla mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamada, ‘Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de yayımlandığı üzere, “2018 üretim yılından başlamak üzere, bir parselde aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz” hükmü ile 2018 yılında itibaren bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir.

Bu nedenle; 2018 ve 2019 üretim yıllarında aynı ürünü yetiştirmiş/yetiştirecek olan ve 2020 üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerimiz, tebliğin ilgili maddeleri gereğince hem mazot-gübre hem de varsa fark ödemeleri desteklemeleri gibi diğer bitkisel üretim desteklemelerinden faydalanamayacaklardır.

Desteklemelerden yararlanabilmek için çiftçilerimizin münavebe sistemine özen göstermeleri ve bu ekilişlerini Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

Böylece üreticilerimiz toprak yapısının düzelmesine katkıda bulunurken, münavebe şartını da yerine getirerek desteklemelerden faydalanabileceklerdir.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM