• DOLAR
  13,5846
  %-0,04
 • EURO
  15,3109
  %0,15
 • ALTIN
  795,54
  %0,17
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
“UYUMA”yalım

“UYUMA”yalım

Her vatandaşın ‘UYUMA’ uygulamasını kullanarak ve uyuşturucu meselesinde gözünü dört açarak, ülkenin güvenliğine katkı sağlayabileceği belirtilerek, hep birlikte ‘UYUMA’yalım projesine destek istendi.

2018 yılbaşından 25 Eylül’e kadar ülke genelinde 15 bin 262 kişi uyuşturucudan tutuklandı. Bunların 13 bin 229’sinin ise sokak satıcısı olduğu bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “UYUMA” uyuşturucu ile mücadele mobil uygulamasının tanıtımı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2018 yılbaşından 25 Eylül’e kadar 15 bin 262 uyuşturucudan tutuklama gerçekleştirdik. Bunun 13 bin 229’si sokak satıcısıdır” dedi.

Uyuşturucunun, güvenlik noktasındaki en önemli mücadele alanlarından biri olduğunu belirten Bakan Soylu, uyuşturucunun hem gençleri zehirlediğini hem de terör örgütlerini beslediğini söyledi.

Dünyanın herhangi bir yerinde bir terör örgütü bomba patlatıyorsa, o bombayı yaptıkları kimyasalın parasının büyük oranıyla uyuşturucudan geldiğine dikkati çeken Bakan Soylu, “PKK silah alıyorsa, bizim evlatlarımızı şehit ediyorsa, o silahın parası uyuşturucu ticaretinden geliyor.” ifadesini kullandı.

“Uyuşturucu meselesinde, lütfen kimse kendini bu işin dışında ve uzağında görmesin.” diyen Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradaki belki de en zayıf noktamız ‘benim çocuğum yapmaz’ yaklaşımıdır. Elbetteki çocuklarımız durup dururken uyuşturucu kullanmaz ama güvenlik birimleri olarak bizim karşılaştığımız olaylar, yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki bu işin ticaretini yapanlar sürekli uzmanlaşıyor. Her gün yeni teknikler, yeni kandırma ve aldatma yöntemleri ortaya koyuyorlar. Dolayısıyla bu mücadeleyi sadece yakınları uyuşturucu illetine bulaşmış vatandaşlarımız ve emniyet birimleriyle değil, 81 milyonun tamamıyla, tüm milletimizle bu mücadeleyi birlikte vermek zorundayız.

Gözümüzü, kulağımızı dört açmalıyız. Okul önlerinde gezen tiplere, çocuklarımızın arkadaşlarına, çocuklarımızın davranışlarındaki değişikliğe, harçlıklarını nasıl harcadıklarına, sokakta mahallede varsa metruk binalara girip çıkanlara, duyduklarımıza, ezcümle etrafımızda ve çocuklarımızın etrafında olan bitene hep birlikte dikkat etmek durumundayız. Film izlerken gösterdiğimiz dikkati, kimse kusura bakmasın ama mahallemizi izlerken daha fazla göstermek zorundayız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, özellikle uyuşturucu şüphesi uyandıran bir şey görüldüğünde veya duyulduğunda hiç zaman geçirmeden bunu güvenlik birimlerine bildirmek durumunda olunduğunu aktardı.

24 saat alarm halinde olduklarını bildiren Bakan Soylu, “Evlatlarınızı okula gönderdiğinizde devletimizin bütün güvenlik birimlerinin alarm halinde olduğunu, eve dönene kadar çocuklarımızın ‘Güvenli okul, güvenli gelecek’ kapsamında eğitimlerini idame ettirme konusunda sorumluluğunu biliyor, buna göre hareket ettiğimizi de bir kere daha ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Bakan Soylu, bugün tanıtımını yapmakta oldukları “UYUMA” mobil uygulamasının amacının uyuşturucuyla mücadelenin ihbar ayağını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak olduğuna işaret etti.

“UYUMA” projesinin isminin “Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu” olduğunu ifade eden Bakan Soylu, projenin geçen temmuz ayında Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından talep edildiğini bildirdi.

Sistemin işleyişiyle ilgili bilgi veren İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

“Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, önce sisteme kaydoluyor. Uyuşturucuyla satışı ve kullanımıyla ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde, vatandaşlarımız bu uygulamayla bildirimlerini kısa sürede yapıyorlar. Haber merkezimize sadece bildirim yapan vatandaşımızın telefon numarası düşüyor. Bu sayede konum belirleniyor ve bulundukları yere en yakın polis ekibi, olaya hızlıca müdahale ediyor. Bu uygulamanın en önemli özelliği bildirim yapan vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalmasıdır.

Bu konu, ihbar ve şikayetler noktasında vatandaşımızın en çok çekindiği konuydu. Bir uyuşturucu alış verişine şahit olan vatandaşlarımız, haklı olarak, başlarının derde girebileceği endişesiyle ihbarda bulunmaktan çekiniyorlardı. Bundan çekinmeyen de var, esasen çekinmemek de lazım. Biz tedbir olarak bunu ortaya koyduk. Bu uygulamayla kimlik bilgileri tamamen gizli kalıyor ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmiyor. Uygulamanın avantajlı yanı, bildirim yapabilmenin kolay olması ve tabi ki ekiplerimizin hızlı müdahalesinin sağlanabilmesidir. Herhangi bir yere gitmenize gerek yok, telefonla bir yerleri aramanıza, beklemenize gerek yok.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Hepimiz dağlarda terörist kovalayamayabiliriz ama her vatandaşımız ‘UYUMA’ uygulamasını kullanarak ve uyuşturucu meselesinde gözünü dört açarak, bu ülkenin güvenliğine katkı sağlayabilir. Topyekun büyük bir mücadelenin içindeyiz. Bu itibarla, gerçekten hep birlikte ‘UYUMA’yalım diyoruz ve her vatandaşımızın bu projeye desteklerini bekliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM