• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Uyuşturucuya Geçit Yok

Uyuşturucuya Geçit Yok

Son Bir Yılda İl Genelinde 35 Uyuşturucu Satıcısı Tutuklandı

Vali Kemal Yurtnaç, uyuşturucu satıcılarına yönelik her an tetikte olduklarını belirterek, “Güvenlik birimlerinin planlı ve organize şekilde yaptığı çalışmalarla uyuşturucu satıcılarına göz açtırılmıyor. Bu konuda ilimizde 140 kişi mahkemeye sevk edilmiş, bunlardan 35’i tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Bu konuda tüm güvenlik birimlerimiz her an uyuşturucu satıcılarının peşinde ve onlara göz açtırmıyorlar” dedi.

 

Bağımlılık, kişinin zarar görmesine rağmen madde kullanımına devam etmesi, kullandığı maddeyi uzun süre bırakamaması, sürekli madde arayışı içinde olması, kullandığı maddeyi giderek arttırması ile karakterize edilen bir tablodur.

Madde kullanımının sağlık, suç, yargı, sosyal refah, eğitim, güvenlik, ulaşım, ülke içinde ve ülkeler arası ticaret için bir dizi sonuçları vardır. Bu tür maddelerin kullanımı sadece gençlerin bireysel yaşamını olumsuz etkilemekle kalmaz, toplumu da etkiler.

Cinayetlerin %60’ı, saldırıların %40’ı, tecavüzlerin %33’ü alkol kullanımı ile ilgilidir. Madde kullanımının fizyolojik etkileri algılamada, gerçeklik değerlendirmede sorun yaratmaktadır. Çünkü merkezi sinir sistemini ve diğer organları etkiler.

YOZGAT’TA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ta uyuşturucu ile mücadelenin aralıksız olarak devam ettiğini söyledi.

Ülkemizde madde bağımlılığının diğer ülkelere oranla daha az olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Gelişmenin yanında çağımızın yaşadığı dezavantajlı konulardan birisi de uyuşturucu pazarını arttırma çabaları ve uyuşturucu kullanımındaki artıştır. Her ne kadar ülkemizde bu tehlike olmakla birlikte dünyanın diğer ülkeleriyle kıyas edilemeyecek şekilde iyi durumda olduğu istatistiki rakamlardan anlaşılmaktadır” dedi.

BAĞIMLILIK BÜYÜK BİR TEHLİKE VE TEHDİTTİR

Bu bağımlılığın insanlığın ve gençliğin geleceği için büyük bir tehlike ve tehdit olduğuna dikkat çeken Vali Yurtnaç, “Bu çerçevede Yozgat’ta da kapsamlı çalışmalar yapılmakta, farkındalık oluşturularak toplum bu tehditten uzaklaştırılmaya çalıştırılmaktadır. 2017 yılından bu yana, konuyu sadece emniyet ve jandarmaya havale etme yerine, diyanet, aile sosyal politikalar, belediye, halk sağlığı, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, milli eğitim gibi kurum ve kuruluşlara görevler verilerek, hem uyuşturucu satıcılarına hem de kullanıcılara karşı planlı yoğun bir mücadele başlatıldı” diye konuştu.

0552 155 66 66 NUMARALI İHBAR HATTINI ARAYIN

Uyuşturucu konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Vali Yurtnaç, “Vatandaşlarımızın bildiği, gördüğü, duyduğu, uyuşturucu madde yetiştiren, satan, aracılık yapan, kullanan kimseler varsa bu kişileri 0552 155 66 66 numaralı ihbar hattına bildirsinler. Bu hat 24 saat boyunca açık tutularak halkın desteğini alınmaya çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı.

5 YILDAN 30 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Uyuşturucu satıcılarına ve kullananlara ağır cezaların verildiğini hatırlatan Vali Yurtnaç, “Uyuşturucu satıcılarına ceza yasasında yapılan değişikliklere göre 10 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Uyuşturucu kullananlara ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezaları verilerek mücadeleye devam edilmektedir” dedi.

Vali Yurtnaç, okullarda, camilerde toplumun yoğun olarak yaşadığı alanlarda bilgilendirilerek bu tehlikeli maddeye uzak durulması için çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM