• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %0,15
 • ALTIN
  %-0,49
 • BIST
  %1,99
UZUNLU BARAJI MERCEK ALTINDA

UZUNLU BARAJI MERCEK ALTINDA

Boğazlıyan ve bölge tarımına hayat veren Uzunlu Barajı’nda yıkılma analizi ve taşkın tehlike alanları belirlenecek. Projeye göre, sulama hizmet sunumunun iyileştirilmesi ve Sulama Birlikleri’nin kurumsal kapasitesi de güçlendirilecek.

Sulama sistemlerinin modernizasyonu projesi kapsamında aralarında Boğazlıyan’ın da bulunduğu bazı bölgelere Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nce belirlenen sahalarda sulama hizmet sunumunun iyileştirilmesi ve Sulama Birlikleri’nin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda; Baraj yıkılma analizi, Taşkın tehlike haritalarının oluşturulması ve Baraja ait risk sınıfının belirlenmesi ile Acil Eylem Planlarının yapılması projesi kapsamında hizmet sunumunun iyileştirilmesi ve Sulama Birlikleri’nin kurumsal kapasiteleri güçlendirilecek.

T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Proje ve İnşaat Dairesi Başkanlığı Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi ilanına göre, Finansmanı Dünya Bankasından Temin Edilen Krediden Karşılanan “Sulama Sistemlerinin Modernizasyonu Projesi” kapsamında Baraj Emniyeti Danışmanlık Kredi Karşılığı İşi İlgi Beyanı Talebi İlanı (Danışmanlık Hizmetleri) alınacağı kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Dünya Bankası’ndan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan Türkiye Sulama Modernizasyon Projesi’nin finansmanı amacıyla kredi alındığı ve kredi kapsamında Türkiye’de seçilen sahalarda sulama hizmet sunumunun iyileştirilmesi ve Sulama Birlikleri’nin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda; DSİ Genel Müdürlüğü, bahsi geçen kredinin bir kısmını “Afşar Barajı Yıkılma Analizi ve Taşkın Tehlike Alanlarının Belirlenmesi İşi”;  “İvriz Barajı Yıkılma Analizi ve Taşkın Tehlike Alanlarının Belirlenmesi İşi” ; “Uzunlu Barajı Yıkılma Analizi ve Taşkın Tehlike Alanlarının Belirlenmesi İşi”nin yapımı amacıyla alınacak olan danışmanlık hizmetlerine yönelik ödemeler için kullanımı ve sahaların ise Manisa ili Alaşehir ilçesi, Konya ili Halkapınar ilçesi ile Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinde yapılacak.

İstekliler tarafından ilgi beyanlarının elden, taahhütlü posta, kurye ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Proje ve İnşaat Dairesi Başkanlığı, İhale Şube Müdürlüğü Mustafa Kemal Mahallesi Anadolu Bulvarı No:9 Çankaya/ANKARA adresine yazılı olarak en geç 03.10.2022 saat 17:00’e kadar ulaştırılması gerekiyor.

-“KAPALI SİSTEM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”-

Öte yandan Uzunlu Barajında çalışmalar devam ederken, tamamlandığında milli ekonomiye 106 Milyon 986 bin TL katkı sağlaması hedeflenen proje ile 80 bin dekar zirai arazinin modern borulu şebeke sistemi ile sulanması sağlanacak.

Boğazlıyan’ın can damarı olan ve 1978 yılında yapılan Uzunlu Barajının kapalı basınçlı sisteme geçmesi ile birlikte 80 bin dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM