• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
Uzunlu Barajına Balık Bırakıldı

Uzunlu Barajına Balık Bırakıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü tarafından İlçemiz Uzunlu Barajına 120 bin aynalı sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Bölgemizdeki su ürünleri kaynaklarının geliştirilmesi, bu kaynaklardan ekonomik olarak yararlanılması, üretimin artırılması ve su ürünlerinin plan ve hedeflerine uygun gelişmesini sağlamak amacıyla, DSİ Bölge Müdürlüğü ekiplerince Amasya Suluova Yedi Kır Yavru Balık Üretim merkezinden alınan 120 bin adet aynalı sazan yavrusu Uzunlu Barajına bırakıldı.

-“AV YASAĞINA UYALIM”-

DSİ yetkilileri, “2-3 santim sazan balıkları, devlet su işleri bünyesinde tamamen sağlık kontrolleri yapılarak, Amasya Suluova Yedi Kır Balık Üretme Çiftliğinde mühendisler tarafından kontrol edilerek üretiliyor. Nakil işlemleri ise herkes kendisi bağlı bulunduğu sorumluluk bölgesinde baraj ve göletlere aynalı sazan balıklarımızı bırakıyoruz. Balıkçılarımıza çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Tek ricamız her barajda, her gölet de lütfen av yasağına uyalım. Bu balıkları en az bir yıl yumurtlama döneminde koruyalım. Bir balığın 10-15 bin yumurtlama dönemi adeti var. Bunların bin tanesi canlı kalsa, buraya 120 bin balık bırakıldı. Bu balıkları korursak, üretime geçtiği zaman yüz binlerce balık olur, nesline devam ettirir.

Ayrıca, Devlet su işleri vatandaşın gelir seviyesi ve yaşam standartlarını yükseltmek için kurulan bir müessese. Su kaynaklarını üretime kazandırmak, yöre insanına yeni iş imkanı sağlayabilmek, ekolojik dengenin sağlanması, mevcut balık türlerinin korunması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşlarımızın hayvansal protein ihtiyaçlarını su ürünlerinden karşılaması maksadıyla, her yıl düzenli olarak bölgedeki baraj göllerine yavru balıklar bırakılmakta, ayrıca bu çalışmalar sayesinde göllerdeki ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği oluşturabilecek bir ortama katkı sağlamaya gayret gösterilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM