• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
UZUNLU’YA PİYANGO VURDU

UZUNLU’YA PİYANGO VURDU

Boğazlıyan ve bölge tarımına hayat veren Uzunlu Barajı’na Dünya Bankası’nca Türkiye’nin Sulama Modernizasyon Projesi için kredi ve Küresel Çevre Fonu (GEF) hibesi onaylandı. Uzunlu da kapalı sulama sistemine geçilecek ve 8 Bin hektar alan sulanacak. Projenin 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor.           

“Türkiye’nin sulama altyapısına Dünya Bankası desteği”

Devlet Su işleri 12. Bölge Müdürlüğü tarafından Boğazlıyan Meslek Yüksek Okulunda Dünya Bankası Finansmanı ile gerçekleştirilmesi planlanan Uzunlu Sulaması Yenileme Projesi için Halkın Katılımı Toplantısı kalabalık bir çiftçi katılımıyla yapıldı.

Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Şükrü Erol, Uzunlu Sulaması ile ilgili çalışmaları yürüten DSİ Yozgat Şube ve Bölge personelleri, Boğazlıyan Sulama Birliği Yönetimi, Köy, Mahalle Muhtarları ve vatandaşların katılım sağladığı toplantıda; Kaymakam, Belediye Başkanı ve Bölge Müdür Yardımcısının selamlama konuşmalarının ardından Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı’nı hazırlayan Çevre Mühendisi Ahmet Özdemir tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

-“KREDİ VE HİBE ONAYLANDI”-

Öte yandan; Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin Sulama Modernizasyon Projesi için 252 milyon ABD doları tutarında bir krediyi ve 2 milyon ABD doları tutarında bir Küresel Çevre Fonu (GEF) hibesini onayladı.

Sulama Sistemlerinin Modernizasyonu (IBRD, 249 milyon ABD doları): Bu bileşen Atabey, Ereğli-İvriz, Alasehir ve Uzunlu’daki seçilen bölgelerde  50 Bin hektardan büyük bir alanı kapsayan sulama sistemlerinin yeniden yapımına ve iyileştirilmesine yönelik yatırımları finanse edecek.

Dünya bankası Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi, Yozgat Boğazlıyan Uzunlu Sulaması Yenileme Projesi, Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürlüğünce hazırlandığı ve bu yıl ihalesinin yapılıp, inşaatının 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM