• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
VAKA SAYISI DÜŞÜYOR

VAKA SAYISI DÜŞÜYOR

100 Bin nüfusta vaka görünme oranı Yozgat’ta 33,88 azalma gösterdi. Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan son tabloda Yozgat’ta düşen vaka sayısı umut verici olurken, bu düşüşle birlikte rehavete kapılıp tedbir elden bırakılırsa durumun tam tersine dönebileceği uyarısı yapılırken, belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşlar hatırlatma dozunu olabilecekler.

Yozgat’ta her geçen gün düşen vaka sayısı umut verirken, rehavete kapılmadan alınan tedbir ve önlemlere titizlilikle uyulmasıyla birlikte, aşılanma oranında sarı kategoride bulunan Yozgat mavi kategoriye doğru adım adım ilerliyor.

Gazetemiz sayfa sekreteri Erol Tarikci’nin derlediği bilgilere göre, 100 Bin nüfusta vaka görünme oranı Yozgat’ta 33,88 azalma göstererek, 67,05’e düştü.

Koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu risk, içerisinde bulunduğumuz sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler Yozgat’ta meyvelerini vermeye başladı.

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan son tabloda 27 Kasım – 03 Aralık 2021 tarihinde Yozgat’ta 100 Bin kişide görülen vaka sayısı 67,05, aşılanma oranı ise yüzde 74,2 oldu.

Ülke genelinde ise en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus % 82.22, 1.doz aşı yapılma oranı: % 91.17 ve 1.,2. ve 3. doz toplamı 122.037.127 oldu.

Öte yandan 1.doz aşı uygulanan sayısı 56.588.506, 2.doz uygulanan aşı sayısı 51.036.485 ve 3.doz uygulanan aşı sayısı ise 12.771.663 oldu.

BAKAN KOCA; “3. DOZ HATIRLATMA AŞISI UYARISI YAPTI”

Omicron tedbirleri kapsamında, belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşların hatırlatma dozunu olabileceklerini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan hatırlatma dozu aşısı uyarısı yaptı.

“Aşının sonuçlarını biliyoruz. Kişiyi koruma altına alıyor ve hastalığın genelde hafif geçirilmesini sağlıyor” diyen Bakan Koca, “Bu kadar mı? Hepsi sağlıkla mı ilgili? Değil. Aşı, toplumsal hayatın normale dönmesini kolaylaştırıyor, önünü açıyor. Hayatı Desteklemek için de eksik aşılarınızı olun.

Kış şartlarında hastalığın bulaşması kolaylaşacak. Havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün ölçüde uzak durulmalıdır. Aşıların belirtilen sürelere göre yapılmasının daha iyi sonuç verdiği unutulmamalı. Alması tümüyle size bağlı tedbirleri almalısınız.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM