• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Vali Yurtnaç, Yozgat’tan Ayrıldı

Vali Yurtnaç, Yozgat’tan Ayrıldı

        Valiler kararnamesi ile Mülkiye Başmüfettişi olarak atanan Vali Kemal Yurtnaç valilik personeli ile vedalaştı.

Valilik toplantı salonunda personel ile bir araya gelerek helallik isteyen Vali Yurtnaç, Yozgat’ta çalışmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, personele görevlerinde başarılar diledi.

“VEDA ZAMANI”

Öte yandan Vali Kemal Yurtnaç, veda mektubunda ise; “Saygıdeğer Yozgatlılar; Hayat bir yolculuk, bu yolculukta ara ara bazı limanlarda durur nefeslenir, başka bir yolculuk için hazırlık yaparız. 2016 yılında başladığım Yozgat yolculuğu, 27 Ekim 2018 tarihli cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kuruluna Başmüfettiş olarak atanmam nedeniyle sona eriyor” dedi.

Vali Kemal Yurtnaç, veda mektubunda şunları kaydetti.

“Milletçe,  dilimize yer etmiş bazı güzel kelimeler vardır. Onlardan bir tanesi, ‘’hayırlısı olsun’’, geleceğe yönelik olarak planladığımız şeylerde de ‘’İnşallah…’’ burada iki kelimede yerine oturuyor, atama kararı için,  olanda hayır vardır derken, geleceğe yönelik olarak ta bu vatana hizmet yolunda Allah’ın izni ve yardımıyla çalışacağız diyoruz.

Çalışmak zorundayız, zira biz millet olarak beklenenleriz.  Masumların, boynu büküklerin, fakir fukara, garip gurebanın, zalimlerin zulmü altında yaşayanların, ümidiyiz.  Kimse bu milletin bu vizyoner bakışını daraltmasın,  işin gerçeği budur…

Bu millet görevlidir. Heva ve hevese, günübirlik yaşamaya, dedikodulara, idealsiz bir hayat sürmeye ve günübirlik yaşamaya devam ettirmeye kimsenin hakkı yoktur ve buna müsaade de edemeyiz.

Yeryüzünde hakkı anlatıp, zulme karşı çıkacak, belki zarar görecek ama bu yolda hayatına yön veren bir şuurda olmak zorundayız. Bu bir ütopya değil, aksine milletimizin gerçeğidir. Buradan hareketle bizim serüvenimizde, Yozgat yolculuğu bitmiş, yeni ufuklara doğru bir hareket başlamıştır. Hareket diyorum zira ideali, hedefi olan dava insanlarının emeklilikleri ya da boş boş oturmaları diye bir şey olamaz. Bu insanların emekliliği son nefeslerindedir. Bu açıdan vatana millete hizmet etme heyecanımız süreklidir. Yavuz Sultan Selim Han, son nefesinde  ‘’attan inmeyesüz…’’ diyerek hizmet etme yarışının devam etmesi gerektiğini açıkça ifade etmiştir.

Yozgat’taki görev sürem içerisinde, klasik rutin;  okul altyapı, yol gibi hizmetlerin dışında, Yozgat’a güç vereceğine inandığım, Yozgat Diasporası diye adlandırdığım yurtiçi ve yurtdışındaki Yozgatlıları harekete geçirmeyi planlayarak istişarelerde bulunduk.

Termal kaynakların kullanımı, ekonomiye kazandırılması ile uğraşlar verdik.  Bu arada bürokrasi ile mücadele ederek, ona karşı yöntem arayışında bulunduk. Şurası da bir gerçektir ki, bu çalışmalar dünden bu güne sonuç alınacak bir çalışma değildir. Bir hedeftir ve sürekliliği esastır.

Yozgat’ın 2023 yılına kadarki yol haritasını, Yozgat Vizyoner Hedefleri adı altında yazılı hale getirerek, idarenin yol haritasını oluşturduk. Bu çalışma, sürekliliğin sağlanması açısından, yeni valimize de takdim edilmek üzere ilgililer talimatlandırılmıştır.

Görev sürem içerisinde, pozitif ayrımcılık yapacağımız dediğimiz, engelliler, şehit yakınları,  gazilere destek vererek, basın mensuplarını yanımıza almadan ziyaret ettiğimiz şehrin garip gurebasına sahip çıkmaya gayreti içerisinde oldum.

Tabi ki her şehirde sesi çok çıkan, kendisini eşitler arasında daha eşit gören, kimsenin düşünemediğini düşündüğü zehabına kapılıp ve hayata öyle bakan,  oturduğu yerden devlet kurup devlet yıkan, sosyal medyayla idareye yön verme gayreti içerisinde olanların da olması olağan bir durumdur. Bir idareci bunları yok saymamalı ama bu ortamdan uzak durmalıdır. Aksi takdirde üretemez, heyecanını yitirir.

Herkesin memnun olduğu bir yönetim şekli dünya kurulalı oluşturulamamışken, bunun peşinde koşup, soyut kalabalıkları memnun etme gayreti yolunu benimsemedim. Zira o alan kaos getirir. İşte asıl Yozgat’a zarar verecek davranış, bu ortama ayak uydurmakla olurdu. Bu bir zaman kaybıdır.  Bizimse koşturmaya ihtiyacımız vardı. Yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı da web sayfamız kanalıyla kamuoyuyla paylaşarak bilgilendirme yolunu seçtik.

Tanıtım, algı yönetimine önem vererek,  üreten Yozgat’ı oluşturmayı hedefledim. O maksatla iş adamları zirveleri, fuarlara katılım, yatırımcıları Yozgat’a çekmek için, yatırımcıya kırmızı halı, roma hamamı tanıtımı gibi çalışmaları öne aldım.

Geldiğimde kaderine terkedilmiş, aidatları toplanamayan 1400 kişinin zoraki çalıştığı bir organize sanayi bölgesinden, üzerindeki ölü toprağını atmış, 1755 istihdama ulaşmış ve yapılan yeni yer tahsisleri ile iki yıl içinde 3000 istihdama ulaşacak bir organize bölgesini ileri çıkardık. Aslında          Yozgata ilave 1600 kişilik istihdam sağlayarak yeni fabrikalar açmış olduk.

Organize sanayi bölgeleri bir şehrin istihdam ve üretim deposu olmakla birlikte, devleti işveren olarak görme algısını yıkan ve özel sektörü ileri çıkaran bir yapılanmadır. Devlette masa kovalayan bir toplumdan, üretimin bir parçası olma heyecanını yaşayan insanları ortaya çıkarmak gerektiğine inanarak bunları hedefleyerek çalıştım. İşin doğrusu da algı yönetimi de budur.

Tabi ki bir ihanet kalkışması ve ülkemizi işgalin planı olan, 15 Temmuzu da Yozgat’ta yaşamış olmak ve Yozgatlının kahramanca duruşunu görmekte benim için ayrı bir tecrübe ve onurdur. O gece Yozgat; valisiyle, halkıyla sağına soluna bakınmadan sokağa çıkan ilk şehirdir.

Bu mücadelemiz sürecektir. Bu, ülkemizin varlık ve beka sorunudur. Bunların hala uzantıları vardır, duruşumuzdan kaynaklanan rahatsızlıklarını ve buradan ayrılacak olmam nedeniyle sevinç çığlıkları attıklarını da biliyorum. Ama bilsinler ki, devlette ve devletin duruşunda süreklilik vardır ve onlar içinse ihanet duygusundan başka bir gelecek yoktur.

Bu yazılanları uzatabiliriz. Ancak bir gerçek var ki o da ayrılık vaktinin geldiğidir. Örfümüz; gidene güle güle; gelene hoşça bakın demektir.

Siz değerli Yozgatlılara hoşçakalın derken, yeni valimiz Kadir Çakır’a başarılar diliyor; başta Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekip arkadaşlarına, milletvekillerimize, Yozgat için birlikte emek vererek ürettiğimiz çalışma arkadaşlarıma ve halkımıza takdirlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, sağlıklı mutlu başarılı yarınlar diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM