• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
VARSAYILAN DEPREM TATBİKATI

VARSAYILAN DEPREM TATBİKATI

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında, Yozgat’ta merkez üssü Çekerek İlçesine bağlı Çayırözü Köyü olan 6,8 şiddetinde deprem meydana geldiği varsayılarak deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Vali Polat ve AFAD Koordinasyon Kurulu Üyeleri sahadaki çalışmaları kriz merkezinden takip etti.

Yozgat AFAD İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen yangın ve deprem tatbikatını Yozgat Valisi Ziya Polat, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde kurum müdürleriyle takip ederek sahada gerçekleştirilen çalışmaları koordine etti.

Vali Ziya Polat, Başkanlığında AFAT İl Müdürlüğü Koordinasyonunda, TAMP Paydaşlarının katılımlarıyla Yerel Düzey Saha Tatbikatı gerçekleştirildi.

Olası afetlere karşı hazırlıklı olmak, birlikte çalışma kültürünü geliştirmek, müdahale becerilerini test etmek, planların uygulanabilirliğini ölçmek, eksikleri tespit etmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında, ilde merkez üssü Çekerek İlçesine bağlı Çayırözü Köyü olan 6,8 şiddetinde deprem meydana geldiği varsayılarak deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Vali Ziya Polat, afet anında sahadaki çalışmalar ve koordinasyon merkezindeki uyumu görebilmek için tatbikat yaptıklarını belirttiği konuşmasında; “Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, geçen yılı AFAD Eğitim Yılı ilan etmişti. Geçen sene Yozgat genelinde 380 bin üzerinde vatandaşımıza AFAD eğitimi verildi. Bu seneyi de bakanlığımız AFAD tatbikat yılı ilan etti. Hükümet konağımızda saat 17.00’da deprem tatbikatı yaptık. Ayrıca sahada tatbikat yapalım ve elimizdeki bilgileri kullanabiliyor muyuz? Bilgileri sahaya yansıtıp aksayan yönlerimizin neler, deprem ya da afat anında yapılan çalışmalar nelerdir. Sahadaki çalışanlarla kriz merkezinde çalışanlar arasında koordinasyon sağlanıyor mu sağlanmıyor mu diye tatbikatımızı yaptık. Çok büyük bir sıkıntı yaşamadık, koordinasyon merkezi ile sahada uygulamalar arasında uyum vardı. Ama hep söylüyoruz, afet olacak ama biz millet, devlet ve kurumlar olarak afetlere hazır olmak zorundayız. Herkesten ilk başta afet acil durum uygulamasını tüm vatandaşlarımızın da indirip telefonlarına yüklemesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM