• DOLAR
  8,6475
  %-0,20
 • EURO
  10,1533
  %-0,07
 • ALTIN
  490,30
  %-0,24
 • BIST
  1.392
  %-1,94
VAZGEÇİLMEZ LEZZET ‘ARABAŞI’

VAZGEÇİLMEZ LEZZET ‘ARABAŞI’

Kış mevsiminin vazgeçilmez yöresel yemeklerinden arabaşı, Yozgat’ta tarihi konaklarda yaşatılıyor.

Av hayvanlarının, hindi, kaz veya tavuğun etiyle pişirilen sıcak çorba ile soğuk hamurun buluştuğu “arabaşı”, Yozgat’ta kış mevsiminin vazgeçilmez yöresel lezzeti olarak tarihi konaklarda ikram ediliyor.

Yozgat Belediyesince 2012’de Türk Standartları Enstitüsü’ne tescil ettirilen arabaşı, restore edilerek kültür hizmetlerinde kullanılan tarihi konaklardaki programlarda yaşatılmaya devem ediyor.

Eskiden kış mevsiminde özellikle av hayvanlarının etiyle pişirilen çorba, bugün ise tavuk, kaz ve hindi etiyle yapılıyor. Küçük gruplara konaklarda, kalabalık gruplara ise belediye aşevinde hazırlanan arabaşı ikram ediliyor.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, tarihi Hayri İnal Konağı’nda gazetecilere arabaşı ikramında bulundu.

Arslan, arabaşının Yozgat’ın önemli gelenekleri arasında yer aldığını ve arabaşının bir araya toplanma vesilesi olduğunu ifade ederek, “Arabaşı, konuşup, muhabbet etme vesilesidir. Tabii ki toplumlar gelenekleriyle, kültürleriyle yaşar. Gelenekler, geçmişi geleceğe taşıyan önemli unsurlardır. Bu manada da Yozgat’ın arabaşı sohbetlerini çok önemsiyoruz” dedi.

“SICAK ÇORBAYLA SOĞUK HAMURUN BULUŞMASI”

Arabaşı çorbası, kavrulmuş un, acı biber, tavuk, kaz, hindi gibi kanatlı hayvan etiyle pişiriliyor. Arabaşının hamuru ise un, su ve tuzla hazırlanıyor. Kaynayan suyun içine atılan un, karıştırılarak bulamaç kıvamına getiriliyor. Daha sonra bir tepsiye dökülen hamur soğutuluyor. Soğuyan hamur, baklava dilimi şeklinde kesiliyor.

Kaşığa önce soğuk hamur, ardından çorba alınıyor ve çiğnenmeden yutuluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM