• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
VERİM ARTIŞI EKONOMİK KAZANÇ SAĞLAYACAK

VERİM ARTIŞI EKONOMİK KAZANÇ SAĞLAYACAK

Son yıllarda tarım sektöründe yaşanan gelişmeler, her bir kilogram ürünün büyük bir değer taşıdığını gösterdi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Yozgat genelinde yapılan çalışmalarla buğday verimini artırmayı hedeflerken, İl genelinde 2.884.000 dekar alanda buğday ekimi gerçekleştiriliyor ve yapılan çalışmalarla verimin her bir kilogram artışının toplamda 2.884 ton daha fazla ürün anlamına geleceği belirlendi. Bu durum ise yaklaşık 24 milyon lira daha fazla kazanç sağlayabilecekleri anlamına geliyor.

Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen buğday ve arpa çeşitleri Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Yozgat’ta tanıtıldı. İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih Özdemir, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, tarım müdürleri, teknik personel ve çiftçilerin katıldığı etkinlikte, çeşitlerin demonstrasyonu gerçekleştirildi.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Karabalı köyünde gerçekleştirilen tarla günü etkinliğinde konuşan Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Özdemir, enstitünün tarımsal araştırma faaliyetlerini yürüttüğü 69 enstitüden biri olduğunu belirtti.

Özellikle kuraklığa dayanıklı buğday çeşitleri üzerinde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Özdemir, Yozgat İl Müdürlüğü ile birlikte yaptıkları çalışmalardan olumlu sonuçlar aldıklarını ifade etti. Taner ve Selçuklu çeşitlerinin kurak şartlarda iyi verim özellikleri sergilediğini belirten Özdemir, bu çeşitleri çiftçilere tanıtmayı ve kullanımlarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

İl Müdürü Tanju Özkaya ise yaptığı konuşmada, tarımsal araştırma kuruluşları tarafından geliştirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçilerin şartlarında demonstrasyon çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Bu çalışmanın amacının, daha yüksek verim ve kalite özelliklerine sahip yerli tohumların kullanımını artırmak olduğunu ifade eden Özkaya, Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından temin edilen 8 çeşit buğday ve 2 çeşit arpayı tarlalarda ekildiğini açıkladı. Özkaya, önümüzdeki günlerde yapılan çalışmanın sonuçlarının çiftçilerle paylaşılacağını ve çeşitlerin ülke genelinde yaygınlaşması için çiftçilere sunulacağını belirtti.

Özkaya; “Son yıllarda yaşadığımız gelişmeler bize gösterdi ki artık bir kilo ürün dahi bizim çok kıymetlidir. İlimizde 2.884.000 dekar buğday ekilişimiz vardır. Yaptığımız bu çalışmalarla verimi 1 kilogram artırsak 2.884 ton fazla ürün eder. Bu yılın alım fiyatı ile 24 milyon daha fazla kazanç demektir.

Bu doğrultuda İl Genelinde çiftçilerimizle birlikte bu yıl 50’dan fazla deneme ve demonstrasyon çalışması uygulanmaktadır. Bu demonstrasyonlarda farklı ürünleri denediğimiz gibi İlimizde ekilen ürünlerden çiftçimizin daha fazla ürün alması yerli tohumlarımızın yaygınlaşması amacıyla çalışmalarda yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Demonstrasyon alanında enstitü uzmanları tarafından çeşitlerin tanıtımının yapıldığı etkinlikte, katılımcılar ve çiftçiler çeşitleri gezme fırsatı buldular. Buğday ve arpa çeşitlerinin özellikleri hakkında bilgi veren enstitü uzmanı Ramazan Keleş, çiftçilere bu çeşitlerin kazandırdığı avantajları anlattı.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen tarla günü etkinliği, yerli tohumların kullanımının yaygınlaşması ve verimli tarım uygulamalarının teşvik edilmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirildi, bu etkinliklerin çiftçilere yönelik verimlilik artışı ve ekonomik kazanç sağlama amacını taşıdığını kaydedildi.

Bu çalışmalar, Yozgat ilinin tarımsal potansiyelini ve çiftçilerin gelir düzeyini artırma amacını taşıyor. Tarım sektörünün önemli bir gelir kaynağı olduğu ilde, verimlilik artışı ve ekonomik kazanç sağlanması, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. (Hüseyin TARİKCİ)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM