• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
VERİM YÜZ GÜLDÜRDÜ

VERİM YÜZ GÜLDÜRDÜ

YERLİ ARPA ÇEŞİTLERİYLE YOZGAT’TA BEREKETLİ HASAT DÖNEMİ.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Yozgat’ta, yerli arpa çeşitlerini tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, 4 ilçeye bağlı 9 köyde 13 farklı yerli arpa çeşidi hasat edildi.

Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Burakbey, Akar, Anka06, Bozlak, Misket, Sayım40, Sinanbey, Asil ve Tosunpaşa çeşitleri ile kavuzsuz arpa çeşidi Yalın ve Bahri Dağdaş tarafından geliştirilen Ayrancı ve Keykubat çeşitleri ile özel bir firma tarafından geliştirilip tescil edilen Mizgin çeşitleri, Yozgat il genelindeki çiftçiler tarafından ekildi ve hasat edildi.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi:     “İlimiz, Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri. Burada en önemli üretimlerimiz arpa ve buğdaydır. Amacımız, bu potansiyeli daha fazla harekete geçirerek verimi artırmaktır. Bu amaçla Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı araştırma kuruluşlarıyla işbirliği yapıyoruz. İlimizin farklı bölgelerinde çiftçilerimizle birlikte deneme ve demonstrasyonlar kuruyoruz.”

Özkaya, bu yıl kurulan 9 arpa demonstrasyonun hasatının teknik personel ile çiftçiler tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Yağışların bu yıl iyi olduğunu ifade eden Özkaya, bazı bölgelerde fazla yağış nedeniyle yatmaların yaşandığını, ancak genel olarak güzel verimler elde ettiklerini açıkladı. Dekar başına 320 ile 627 kilogram arasında verimler aldıklarını vurgulayarak, bu yerli arpa çeşitlerini çiftçilere tavsiye ettiklerini belirtti.

Bu çalışma, yerel tarımın gelişimini desteklemek ve yerli ürünlerin çiftçiler tarafından daha fazla tercih edilmesini teşvik etmek amacıyla önemli bir adım olarak değerlendirildi. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM