• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
VERİMDE ARTIŞ SEVİNDİRDİ

VERİMDE ARTIŞ SEVİNDİRDİ

Ülkemizde ve Yozgat il genelinde en çok ekilen ve üretilen temel ürün buğdayda Mikoriza Mantarı kullanarak verimde % 20 artış sağlandı.

Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Mikoriza mantarı uygulaması önceki yıllarda İl Müdürlüğümüzce Domates ve Şeker Pancarı, Soğanda denemiş ve önemli oranlarda verim artışı sağlamıştı” dedi.

Özdemir, “Mikoriza mantarının üretim ve verime etkisini İlimizin ve Ülkemizin en önemli ürünü olan Buğdayda da denedik. Çünkü İlimizde ve ülkemizde en çok ekilen ve üretilen ürün olan buğdayda sağlanacak verim artışı daha geniş bir çiftçi kitlesine hitap edecek ve İlimizi ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, şunları aktardı.

“Mikoriza Mantarı; doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmaları olup bitki köklerine yapışıp bitkinin kökleri üzerinde ayrıca kendi kök uzantılarını oluşturmaktadır. Bu uzantılar, bitkinin kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi görev yapmakta olup köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte ve toprakta bulunan besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle üretimde kalite ve verim artışı sağlamaktadır.

Bu faydalı spor mantarı steril ortamlarda çoğaltılarak uyur halde paketlenmektedir. Uygulama suya koyularak sporların canlı hale getirilerek tohuma kaplama şeklinde, fidelere uygulanacaksa daldırma şeklinde veya damlama sulamada sulama suyuna katılma şeklinde yapılmaktadır.

Yapılan uygulamada Merkez İnceçayır köyümüzde bir buğday tarlasının bir kısmına mikroriza mantarı ile tohum kaplaması yapılmış buğday tohumluğu ile ekim yapıldı. Geriye kalan kısmına ise normal tohum ile ekim yapıldı. Bu deneme tamamen çiftçi şartlarında yapılmış olup tarlaya fazladan herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Hasat dönemine gelindiğinde mikoriza mantarı ile aşılanarak ekilen kısmın daha iyi geliştiğini gördük.

Mikoriza mantarı ile aşılanmış olan kısımdaki buğdaylar daha boylu olup başaklarının daha iyi ve dolgun olduğunu gördük. Yapılan hasatta da mikoriza mantarı ile aşılanmış olan kısımdan % 20 daha fazla ürün alındık. Mikoriza mantarını çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz İl Müdürlüğümüze başvurabilirler.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM