• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,42
 • BIST
  %2,74
VERİMLİ KURSLAR AÇILACAK

VERİMLİ KURSLAR AÇILACAK

İl istihdam kurulu toplantısı Yozgat Valisi Kadir Çakır, başkanlığında yapıldı. Toplantı da Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün verileri paylaşılırken, nitelikli işçi yetiştirecek kurslara ağırlık verilmesi kararlaştırıldı.

Vali Kadir Çakır, Yozgat genelindeki işsizlere iş imkanı sağlayacak verimli meslek edindirme kursları açılması talimatı verirken, işsizlerin iş bulabileceği, Yozgat’ta faaliyet gösteren sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda kurs faaliyetlerine ağırlık verilmesini istedi.

Yozgat’ta hangi sektör ve dallarda istihdam oranı fazla ise o alanlarda meslek edindirme kursları açılması gerektiğine değinen Vali Çakır, bu konuda İŞKUR’un gerekli adımları atması talimatını verdi.

İŞKUR İl Müdürü Taner Yıldız da Yozgat’ta en fazla Ön Muhasebeci, Satış Danışmanı Uzmanı, Düz Dikiş Makineci, Çağrı Merkezi Elemanı, Cam Füzyoncu, Temel Metal Şekillendirme Elemanı, Aşçı Yardımcısı ve dikişçi mesleğine sahip işçi talep edildiğini anlattı. Toplantıda Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında kamu kurumlarında istihdam edilen işçilerin daha verimli çalışmalarını temin etmek amacıyla çalışma yürütülmesi de kararlaştırıldı.

“İŞ KUR VERİLERİ”

İŞKUR verilerine göre, il genelindeki  İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 19 bin 630 olarak açıklandı. Bu rakamın 8 bin 853’ü erkek, 10 bin 777’si ise kadın.

“5 BİN KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ”

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü il genelinde kamu ve özel sektörde 4 bin 828 kişiyi işe yerleştirdi. Bunun 3 bin 781’i Erkek, 999’u kadın, 48’i ise engelli kişiler oluşuyor.

İş yerleştirilen kişilerin yüzde 48.52’si ilköğretim mezunu, yüzde 29.63’ü ortaöğretim ve lise, yüzde 7,45 ön lisans, yüzde 5,11 lisans, yüzde 1.22 yüksek lisans mezunlarından oluşuyor.

“16 BİN KİŞİ KENDİ İŞİNİ BULDU”

Geçen yılın ilk 11 ayında 16 bin kişi kendi imkânları ile iş buldu. 4 bin 344 kişi ise İŞKUR aracılığı ile iş buldu. İŞKUR’un bundaki etki oranı ise yüzde 27.91 olarak gerçekleşti.

“14 BİN KİŞİ İLE GÖRÜŞTÜ”

İş ve Meslek Danışmanları geçen yıl 14 bin kişiye danışmanlık hizmeti verdi. Danışmanlar bu kişiler ile 23 bin 8 kez görüşme yaptı.

Kurum danışmanları yine geçen yıl 142 eğitim kurumunu ziyaret edip, burada 150 farklı grupta 2 bin 350 öğrenciye danışmanlık hizmeti verdi.

“2 BİN KİŞİYE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VERİLDİ”

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne 5 bin 513 kişi işsizlik ödeneği müracaatı yaptı. Yapılan değerlendirme sonrasında 2 bin 92 kişi işsizlik maaşı almaya hak kazandı. Bu kişilere 55 milyon 237 bin lira ödeme yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM