• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YAĞIŞLAR SON 8 YILIN ALTINDA

YAĞIŞLAR SON 8 YILIN ALTINDA

Yozgat il genelinde alansal yağış miktarı 2022 yılı sonbahar mevsimi yağışı 50 mm. olarak gerçekleşti. İllere ait alansal yağışlar ve normalleri ile karşılaştırılması sonucuna göre Yozgat geneli normal yağışların altında gerçekleşirken, İç Anadolu bölgesinde mevsim yağışları son 8 yıldır normali altında kaldı. Kuraklık riski ile tarımsal alanda da kuraklık riskini beraberinde getirirken, son yağışlar bir nebze de olsa çiftçinin yüzünü  güldürdü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu haritada, 2022 yılında Yozgat il geneli “şiddetli kuraklık” “hafif kuraklık” ve “orta kuraklık riskiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Yozgat genelinde alansal yağışlar ve normalleri ile karşılaştırılması sonucuna göre normal yağışların altında gerçekleşti. Kuraklık riski ile tarımsal alanda da kuraklık riskini beraberinde getirirken, son yağışlar bir nebze de olsa çiftçinin yüzünü  güldürdü.

Özellikle tarım sektöründe ciddi endişeye yol açan kuraklıkla karşı karşıya kalan çiftçiler, kış mevsiminin gelmesine rağmen şiddetli kuraklık yaşandığını belirtip, bu durumun özellikle tarım sektöründe endişeye yol açtığını ama son günlerde yağan kar ve yağmurun kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, İç Anadolu Bölgesi 2022 su yılı yağışı 381.2 mm, normali 402.2 mm ve 2021 su yılı yağışı 316.5 mm. olduğu, yağışlarda normaline göre %5 azalma, 2021 su yılı yağışına göre ise %20 artma gerçekleşti.

2022 su yılı illere ait alansal yağışlar ve normalleri ile karşılaştırılması sonucuna göre de Yozgat geneli normal yağışların altında gerçekleşti.

2022 yılı sonbahar mevsimi yağışları ülke genelinde normali ve geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşti.

Türkiye geneli sonbahar mevsimi yağış normali (1991-2020) 132.7 mm, geçen yıl sonbahar mevsimi yağışı 105.6 mm, 2022 yılı sonbahar mevsimi yağışı ise 96.3 mm olarak gerçekleşti.

Ülke genelinde sonbahar mevsim yağışları normaline göre %27, geçen yıl sonbahar mevsimine göre %9 azalma gösterdi.

Bölgelerde ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi haricinde tüm bölgelerde normallerine göre azalma kaydedildi.

Öte yandan verilere göre, Yozgat geneli Ekim-Aralık 2022 döneminde orta kuraklık şeklinde kayıtlara geçti.

“Yeter ki Kar Yağsın”

“7/24 Görevimizin Başındayız”

Yozgat Valiliği, il genelinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışı ile birlikte teyakkuz halinde olan Karayolları ve İl Özel İdaresi ekiplerinin karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü “Yeter ki Kar Yağsın” “7/24 görevimizin başındayız” ifadelerini kullandı.

“Kar Yağışı Bekleniyor”

Bu arada Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Boğazlıyan’da hafta sonu kar bekleniliyor. Verilere göre, Bugün hava çok bulutlu. En yüksek 4, en düşük eksi 8 derece. 4-5 Şubat 2023 günü ise kar yağışlı. Cumartesi günü hava sıcaklığı en yüksek 2, en düşük eksi 5, Pazar günü ise en yüksek 2, en düşük eksi 14 derece dolayında seyredecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM