• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,33
 • ALTIN
  %-0,18
 • BIST
  %2,74
YAPILANDIRMA BAŞLADI

YAPILANDIRMA BAŞLADI

SMMMO Başkanı Bulut: Vergi ve SSK prim borçlarında yapılandırma başladı.

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Hazine alacaklarının yeniden yapılan yasa düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, borcunu peşin ödemek isteyenlere indirim sağlandığını ve ayrıca 18 taksit imkanı da sunulduğunu söyledi.

Başkan Bulut, “2020 Ağustos ayı ve öncesi aylara ait Sosyal Güvenlik Borçlarını 31/12/2020 tarihine kadar başvurmak şartı ile peşin ve taksitle ödeme imkânı getirildiğini belirterek, “Peşin ve 18 aya kadar taksit ile ödeme imkânı getirilmektedir. Peşin ödeme seçilmesi halinde silinen gecikme zammı ve cezası yeniden Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanarak borcun ödemesi yapılacaktır” dedi.

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, açıklamasında şunları aktardı.

“Peşin ödeme yapılması halinde gecikme zammı ve cezasının %90’nı silineceği için avantajlı bir ödeme hakkı elde edilecektir.

Taksitli ödeme imkânı da verilmiş olup 2 ayda bir ödeme olmak üzere maksimum 18 aya kadar taksit imkânı tanınmıştır. Taksitli ödemek isteyenler için 6-9-12 ve 18 aylık seçenekler sunulmaktadır.

Taksitli ödeme seçilmesi halinde ilk iki taksitin zamanında ödenmesi şartı bulunmaktadır.

Bu kapsamda taksitli ödeme yapılması halinde gecikme zammı ve cezasının %50’si silineceği için peşin ödemeye göre daha az avantajlı bir ödeme hakkı elde edilecektir.

2020-Ağustos ayı ve öncesine ait idari para cezalarının ve 31/12/2020 tarihine kadar kesinleşmesi halinde mevcut İPC nin %50’si silinerek ödeme imkânı tanınmıştır.

31/08/2020 tarihine kadar bitirilen özel inşaat ve ihale konusu işten dolayı oluşan fark prim borçlarına da peşin ve taksitli ödeme imkânı tanınmıştır.

Genel sağlık sigortası borcu olan vatandaşlar 31/03/2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları halinde gelir testinden çıkan sonuca göre GSS başlangıcından itibaren çıkan borç silinebilecektir.

GSS borcu olan vatandaşlar gelir testi sonucuna göre borcu silinmedi ise bu borcu 30/04/2021 tarihine kadar ödemesi halinde sadece ana parasını ödeyip Gecikme cezası ve zammından kurtulabilecektir.

İhya kapsamında ki (silinmiş) Bağkur prim borcunu tekrar canlandırıp ödeme imkânı getirilmiştir. Bu kapsam da borcu olanlar Kanunun yayım tarihini takip eden ay başından itibaren iki ay içinde başvurup ilk taksit süresi içinde ödemesi halinde gecikme zammı ve cezası yerine daha düşük hesaplanan Yİ-ÜFE’ye göre ödeyip ihya kapsamında ki günleri alabileceklerdir.

31/10/2020 tarihine kadar Bağkur prim borcu olanlar bu borcu yapılandırma kapsamında yada defaten 31/01/2021 tarihine kadar ödemezler ise bu borçlar ihya (silme) kapsamına alıp borç olmaktan çıkarılacak olup Bağkuru devam edenler için 01/11/2020 itibariyle sigortalılığı devam edecektir. Silinen bu dönemleri Bağkur sigortalısı istediği zaman tekrar satın alabilecektir.

Rücu alacakları, yersiz alınan gelir ve aylıklara ilişkin borçlarda yapılandırma kapsamında ister peşin isterse taksitlendirilerek ödenebilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM