• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YAPILANDIRMA UYARISI!

YAPILANDIRMA UYARISI!

Sosyal Güvenlik Yozgat İl Müdürü Adnan Ünal, prim borçlarının yapılandırma ödeme süresi hakkında duyuru yaptı. İşverenlerin ve sigortalıların zamanında ödemelerini gerçekleştirmelerinin önemine dikkat çeken Ünal, bu ödeme süresinin kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

Yozgat Sosyal Güvenlik İl Müdürü Adnan Ünal, Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nün 11.08.20232 tarihli duyurusuna göre 7440 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan prim borçlarının son ödeme tarihinin 31.08.2023 olduğunu açıkladı. Bu konuda işverenleri ve sigortalıları uyararak önemli bilgiler verdi.

Ünal, yaptığı açıklamada, “31.07.2023 tarihinde sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin çakışması nedeniyle Kurum tahsilat sistemlerinde yoğunluk yaşandığını ve bu sebeple 7440 sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırmanın peşin ve ilk iki taksit ödeme süresinin 03.08.2023 tarihine kadar uzatıldığını” belirtti.

7440 sayılı Kanun’un 9. maddesinin 6. fıkrasının 4. cümlesine değinerek açıklamalarına devam eden Ünal, “Peşin ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan alacakların ilk taksit ödeme süresinde tam olarak ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda ilk taksiti izleyen ayın sonuna kadar geç ödeme zammıyla birlikte ödenmesi gerektiğini, aynı şekilde taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi durumunda ise ilk taksit ödeme süresi içerisinde ödenmesi gereken tutarların süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırılan tutarın tamamının ilk taksiti izleyen ayın sonuna kadar geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi gerektiğini” ifade etti. Ünal, her iki durumda da yapılandırılan alacağa katsayı uygulanmayacağını da ekledi.

Ayrıca Ünal, “Kuruma olan borçlarını 7440 sayılı Kanuna göre peşin veya taksitli ödeme seçenekleriyle yapılandıran kişilerden, 03.08.2023 tarihine kadar ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31.08.2023 tarihine kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın 7440 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanabileceklerini” söyledi.

Son olarak, taksitli ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksit ödemelerini yerine getiremeyen işverenlerin ve sigortalıların ödeme planlarını peşin ödeme şekline dönüştürebilmeleri için işyerlerinin veya sigortalıların bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurarak bu süreci tamamlamaları gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak işverenlerin ve sigortalıların zamanında ödemelerini gerçekleştirmelerinin önemine dikkat çeken Adnan Ünal, bu ödeme süresinin kaçırılmaması gerektiğini vurguladı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM