• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YAPILANDIRMADA GEÇ KALMAYIN!

YAPILANDIRMADA GEÇ KALMAYIN!

Boğazlıyan Vergi Dairesi Müdürlüğü, 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında henüz vergi borçlarının yapılandırmayan mükelleflere yönelik hatırlatma yaparak, 3 Temmuz 2023 tarihine kadar vatandaşların çeşitli borçlarını yapılandırması uyarısı yaptı.

Toplumun pek çok kesimini ilgilendiren ve sunmuş olduğu imkânlarla mükelleflere büyük kolaylıklar sağlayan yapılandırmayla ilgili bir açıklama yapan Boğazlıyan Vergi Dairesi Müdürü Mesut Asal, 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında henüz vergi borçlarının yapılandırmayan mükelleflere yönelik hatırlatma yaptı.

Asal, “Bilindiği gibi, 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu, vatandaşlarımıza ve işletmelere vergi borçlarını yeniden yapılandırma fırsatı vermektedir. Bu kanun, mali yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan veya ödemelerini ertelemiş olan bireyler ve işletmeler için önemli avantajlar sunmaktadır” dedi.

7440 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında başvuru ve ödeme sürelerinin uzatıldığını ve belirlenen sürenin sonuna yaklaşıldığını aktaran Asal, 7440 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında başvuru ve ödeme sürelerinin uzatıldığını ve belirlenen sürenin sonuna yaklaşıldığını söyledi.

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun 12 Mart 2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini” hatırlatan Asal, “Bildirim ve beyan süreleri 3 Temmuz 2023 (30/6/2023 tarihinin resmi tatile rastlaması nedeniyle) bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri ise 31/7/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmıştır. Dolayısıyla, söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı ile yalnızca ilk taksitin ödeme süresi uzatılmış olup, diğer taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığından bu taksitlerin, ödeme planında gösterilen sürelerde ödenmesi gerekmektedir” dedi.

Öte yandan Vergi borcu yapılandırma için son tarih 31 Mayıs olarak açıklanmıştı ancak süre uzatıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı kararıyla yapılandırma için başvuru süresi bir ay uzatılarak 30 Haziran’a çekildi. İlk taksit ödeme süresi de bir ay uzatılarak 31 Temmuz oldu.

Tüm vergiler, trafik, sosyal güvenlik primleri, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Mükellefler, yapılandırma için kurum binalarına gitmelerine gerek kalmadan e-devlet üzerinden ve interaktif vergi dairesi üzerinden de kolayca işlemlerini yapabilecek, Ayrıca muhasebeciler aracılığı ile de yapılandırma başvurusunda bulunabilecek. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM