• DOLAR
  13,4748
  %0,02
 • EURO
  15,2886
  %0,11
 • ALTIN
  796,30
  %0,35
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
Yapılandırmada Süre Uzatıldı!

Yapılandırmada Süre Uzatıldı!

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, 7143 sayılı kanun kapsamında olan bazı başvuru, bildirim ve beyan sürelerinin uzatıldığını bildirdi.

Bulut, borçlara yapılandırma imkânının getirilmesinin mükellefler için son derece önemli olduğu belirterek, “Özellikle geçmiş dönem borçlarının ödenmesinde olağanüstü imkânlar getiriliyor. Vergi dairesi, BAĞ-KUR, SGK ve Belediye gibi kamu kurumlarına borcu olan mükellefler 27 Ağustos  2018  tarihine kadar başvurulması ve yapılandırma kapsamına giren borçların tamamının ödenmesi durumunda gecikme faizlerinin tamamı silinecektir” dedi.

 

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasında 7 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik

Yapılmasına ilişkin Kanun hakkında açıklamalarda bulundu.

Bulut, “2’nci maddesinde yer alan borçların yeniden yapılandırılması, 3’üncü maddesinde yer alan dava hakkından vazgeçilmesi, 4’üncü maddesinde yer alan inceleme aşamasında bulunan

işlemler, 7’nci maddesinde yer alan kesinleşmiş sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının yeniden yapılandırılması, 8’nci maddesinde yer alan ön değerlendirme, araştırma veya tespit aşamasında olan eksik işçilik prim tutarları ile kesinleşmemiş idari para cezalarının yeniden yapılandırılması, 10’uncu maddesinin altı, yedi ve sekizinci fıkralarında yer alan borçlar için öngörülmüş olan başvuru, bildirim ve beyan süreleri 31 Temmuz 2018 tarihinden 27 Ağustos 2018 Pazartesi gününe uzatılmıştır” dedi.

YMMMO Başkanı Ahmet Bulut, borçlara yapılandırma imkânının getirilmesi mükellefler için son derece önemli olduğu belirtti.

Bulut,  “7143 sayılı kanun tebliğ ile özellikle geçmiş dönem borçlarının ödenmesinde olağanüstü imkânlar getiriliyor. Vergi dairesi, BAĞ-KUR, SGK, belediye gibi kamu kurumlarına borcu olan mükelleflerin 27 Ağustos  2018  tarihine kadar bu kurumlara başvurulması ve yapılandırma kapsamına giren borçların tamamının ödenmesi durumunda gecikme faizlerinin tamamı silinecektir.

Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmamaktadır. Ancak, bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve gecikme zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir. Taksitlendirme durumunda ise düşük bir faiz oranı ile iki ayda bir ödemek üzere 18 eşit taksitte ve 36 ayda ödenebilecek. Kanundan yararlanabilmek için başvurular en geç 27 Ağustos  2018 tarihine kadar ilgili idareye yapılabilecek” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM