• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,32
 • BIST
  %2,74
YATIRIMCILARA ÇAĞRI

YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğü, Altıncı Başvuru Çağrı İlanı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. İl Koordinatörü Selim Türker, “Yozgat İl Koordinatörlüğü 42 il içinde ödenen hibe tutarı bakımından 5. sırada yer almaktadır. Yozgat’ta IPARD hibeleri ile 1000’i aşkın yeni istihdam, 108 adet traktör, 971 adet kovan ve 16.947 makine-ekipman için hibe desteği sağlanmıştır” dedi.

İl Koordinatörü Selim Türker, “Bu çağrı ilanı, IPARD II Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen başvuru sahiplerinin destek almak üzere yapılacak başvuruları ile ilgilidir. Bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında sadece “302- Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir. Başvurular 08.07.2019 tarihi saat 09:00’dan itibaren Yozgat İl Koordinatörlüğümüzde kabul edilmeye başlanacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 23.08.2019, saat 18:00’dir” dedi.

İl Koordinatörü Selim Türker, şu bilgileri paylaştı.

-Tedbir ve alt tedbir başlıkları şu şekildedir;

302-1 Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi: Süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar ve misel, fide ve fidan, çiçek soğanını içermektedir.

302-2 Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesini ve kovanların üretimini içermektedir.

302-3 Zanaatkârlık ve katma değerli ürünler: Ahşap oymacılığı, çinicilik, dokumacılık, çanak-çömlek yapımı, metal işçiliği gibi zanaatkârlık faaliyetleri ile biber salçası, pekmez, meyve suları, reçel, unlu mamulleri ve sabun, gülsuyu, pelet (biyo-yakıt) gibi gıda-gıda olmayan ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasını içermektedir.

302-4 Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri: 25 odaya kadar konaklama tesisi (otel), yeme-içme tesisleri (restoran) ve rekreasyon faaliyetlerini içermektedir.

302-5Su ürünleri yetiştiriciliği: Alabalık, sazan gibi iç sularda üretimi ve ürün satışı yapılan türleri içermektedir.

302-6 Makine parkları: Yerel tarım sektörünün ortak ihtiyaçlarına hizmet edecek yatırımları içermektedir. Bu sektörde destek talep edilen makine ekipmanların üretici örgütü tarafından üyelerine ortak kullanıma yönelik olarak kiralanması amaçlanmaktadır.

302-7 Yenilenebilir enerji yatırımları: Elektrik ve ısı üretimi için yapılacak yatırımları içermektedir.

Sözlerine TKDK ile Yozgat’ta gerçekleşen yatırımlardan bahsederek devam eden Türker, “Yozgat İl Koordinatörlüğü 42 il içinde ödenen hibe tutarı bakımından 5. sırada yer almaktadır. Yozgat’ta IPARD hibeleri ile 1000’i aşkın yeni istihdam, 108 adet traktör, 971 adet kovan ve 16.947 makine-ekipman için hibe desteği sağlanmıştır.

Yozgat’ta Et ve Süt üretim kapasitesi büyük bir artış gösterdi. AB standartlarında 345 tesis faaliyete geçmiştir. Hayvan başına ortalama en az 25 kg günlük süt üretim kapasitesine sahip 80 tesis faaliyete geçmiştir ve Yozgat’ın süt üretimi günlük 200 ton artmıştır. Bu tesislerle birlikte Yozgat’ın Büyükbaş Hayvan Sayısı önemli oranda artmış ve her biri senelik 130 ton et üretim kapasitesine sahip 40 et üretim tesisi kurulmuştur. Kurulan işletmelerle yıllık beyaz et üretimi 1100 tona ulaşmıştır. Et ve Süt Kurumu’nun Erzincan’da yer alan tek beyaz et kombinasının %10’undan fazlasını Yozgat karşılamaktadır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM