• DOLAR
  13,4078
  %0,23
 • EURO
  15,2052
  %0,40
 • ALTIN
  793,86
  %0,42
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
“YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

“YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda Yozgat il genelinde de bir dizi etkinlikler düzenlenecek.

İçişleri Bakanlığı trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için çalışmalarına devam ediyor. 2021 yılı “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir”  sloganı ile 81 il valiliği, il emniyet müdürlüğü, il jandarma komutanlığına genelge gönderen Bakanlık, trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için hazırlanan “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” görsellerini sürücülerin görebileceği şekilde illerde yaya ve okul geçitleri önüne çizilmesini istedi. Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne çizilecek olan bu görseller sayesinde sürücülere, önceliğin yayalarda olduğu uyarısı yapılacak.

Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “2021 yılı süresince yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini artırmak, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer/zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, 30 Mart 2021 Salı günü 12.00­15.00 saatleri arasında tüm illerde eş zamanlı olarak Bakan Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, İl Valileri/Kaymakamlar, İl/İlçe Emniyet Müdürleri, İl/İlçe Jandarma Komutanlarının katılımıyla aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlikler düzenlenecek” denildi.

Tüm Yurt “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” Görselleriyle Donatılacak

Açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla;  Söz konusu etkinlik çerçevesinde bakanlık tarafından gönderilen görsel örneklerinin 27­28­29 Mart 2021 tarihlerinde billboardlarda, sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organlarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alanlarda ve kurumsal iletişim sayfalarında vb. yerlerde kullanılarak kamuoyunun konuya ilişkin dikkatinin çekilmesi sağlanacak. Ayrıca, 29 Mart 2021 tarihini 30 Mart 2021 tarihine bağlayan gece tüm Türkiye’de her il ve ilçede ana güzergahlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeridin bakanlık tarafından belirlenen görsel örneğine uygun olarak Valilerimizin ve Kaymakamlarımızın koordinasyonunda/kontrolünde kırmızıya boyanacak.

İlk Fırça İdari Amirden

30 Mart 2021 Salı günü 12.00­15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerde sembolik olarak Bakan Yardımcıları, Valilerimiz/Kaymakamlarımız ve diğer katılımcılar tarafından mevcut ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeridin bakanlık tarafından belirlenen görsel örneğine uygun şekilde kırmızıya boyanacak.

Önceki Senelerde Yaya Geçitine Dikkat Çekilmişti

Daha öncede,  “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmiş ve “Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde “Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek ”amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmişti. Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” için 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde “Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganıyla “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmişti.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM