• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YAZ AYLARININ KABUSU

YAZ AYLARININ KABUSU

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan Kene ısırığı çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu haşereler vücudun herhangi bir yerini ısırabilir ancak koltuk altı, kasık ve diz arkası gibi sıcak ve nemli yerler en çok rastlandıkları alanlar.

Her yaz olduğu gibi bu yaz da uzmanlar kenelere karşı uyarıyor;  Kene ısırığı çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir, hatta ölüme bile yol açabilir. Keneler türlerine göre farklı boylarda ve renklerde olur. Genellikle uzun otlar ve çalılar arasında ısıracakları bir konak bekler.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi personelleri,  muhtar ve imamlara yönelik Ertuğrul Bey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili eğitim verdi.

Çayıralan Toplum Sağlığı Merkezi personellerinden Dr. Yaren KOÇ ve hemşire Fatma DAŞDEMİR, tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili eğitim verildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çayıralan TSM Başkanı Dr. Oğuzhan ÜNSAL, “Çoğu kene ısırığı ağrıya neden olmadan sadece kızarıklık, şişme veya deride hassasiyet gibi hafif işaret ve belirtilere neden olur. Ancak bazı keneler insanlarda önemli hastalıklara neden olan mikroorganizmaları bulaştırır.

Genel olarak hastalık yaymak için kenenin 24 saat boyunca deride yapışık kalması gerekir. Bunun için fark edildiği anda dikkatli bir şekilde kenenin yapıştığı yerden çıkarılması gerekir. İlçemizde kene ısırığına maruz kalan vatandaşlarımızın en yakın sürede ilçe devlet hastanemize başvurmalarını, ve doktorlarımızın önerdiği şekilde kan tahlili takiplerini yaptırmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim programı ile ilgili de Dr. ÜNSAL ise, amaçlarının öncelikle korkutmak değil farkındalık oluşturmak, kenenin hafife alınmayacak hadiselere sebep olabileceğini anlatmak, kene ısırığına maruz kalındığında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğretmek olduğunu aktardı. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM