• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Yazlık Çimde İlk Hasat

Yazlık Çimde İlk Hasat

Yozgat’ta ilk defa ekimi geçen yıl yapılan ve olumlu sonuçlar alınan, “Yazlık Ryegrass Biçimleri” yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, İlçe ve Şube Müdürleri, teknik personel ve bölgedeki hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin katılımı ile İtalyan çimlerinin ilk biçimi yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Şefaatli Çaydoğan köyünde ve Merkez Divanlı mahallesinde İtalyan Çimlerinin (Ryegrass) ilk biçimlerinin yapıldığını söyledi.

Yapılan demonstrasyonlar hakkında çiftçilere bilgi veren Özdemir, şunları söyledi;

“Yozgat’ta ilk defa ekimini geçen sene yani 2017 üretim sezonunda yaptık ve olumlu sonuçlar aldık. Hayvancılık yapan çiftçilerimizle birlikte bu ürünün ekim ve üretim alanını artırmak amacıyla 2018 üretim sezonunda da ilimizin 7 değişik bölgesinde ekimlerimizi yaptık.

Nedir Ryegrass bitkisi?

Ryegrass Türkçe adı ile İtalyan çimi; İlk defa İtalya’da kültüre alındığından bu ismi almıştır.

Tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir. Hızlı gelişen yıl içerisinde çok sayıda biçim verebilen yıllık yağışı 400-500 mm olan yerlerde yetişebilen uzun boylu bir yem bitkisidir. Sulu şartlarda gübreye olumlu sonuçlar vermektedir. Besin değeri hemen hemen yoncayla aynı olup tek yıllık olmasına rağmen 2 ila 5 arasında biçim alınabilmektedir. Takriben ekimden 45 ila 60 gün sonra ilk biçimi yapılabilmektedir. Biçimden sonra sulanıp gübrelenerek hava şartlarına bağlı olarak 30-40 gün sonra tekrar biçime gelmektedir.

İtalyan çiminin en ideal biçim boyu 50 cm boylarında olduğu dönemdir. Bu dönemde biçilerek sulanmakta ve gübrelenmektedir. Tekrar takriben hava şartları sıcak gittiği takdirde 30-40 günde tekrar biçime gelmektedir.

Amacımız hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin kaliteli kaba yem kullanması artırmak dolayısıyla daha fazla et ve süt almalarını sağlamaktır.

Sulanabilen taban arazilerde tavsiye ediyoruz. Kıraçta da yetişebiliyor ancak yeterli yağış istiyor. Yağışlar bol olduğu takdirde kıraç alanlarda da ekilebilir. Yağış yetersiz olunca yeterince büyümüyor.

Besleyici değeri yüksek olan hayvancılıkta direk otlatmaya uygun olup şişkinlik yapmayan bu ürünün yazlık ve kışlık olarak ekimi yapılabilmekte olup hayvancılık yapan tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.

Çiftçilerimiz isterlerse İl ve İlçe Müdürlüklerimize gelerek ekim ve üretimi ile ilgili bilgi alabilirler. Gerekirse isteyen çiftçilerimize bu ekim alanlarını gezdirebiliriz. Çiftçilerimiz sonucu çok beğendi. Tarlada hem hasat (biçim) yapıldı hem de çiftçilerimize İtalyan Çiminin (Ryegrass) yetiştirilme şartları ve faydaları hakkında bilgi verildi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM