• DOLAR
  %-0,05
 • EURO
  %0,13
 • ALTIN
  %-0,05
 • BIST
  %1,62
Yeni sistemin ilk başkan yardımcısı hemşerimiz oldu

Yeni sistemin ilk başkan yardımcısı hemşerimiz oldu

İlk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hemşehrimiz Fuat Oktay olurken, Eski Başbakanlık Müsteşarı Dr. Fuat Oktay’ın Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alması memleketi Yozgat’ta coşkuyla karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu listesini belirledi. Yeni dönemin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı ise hemşerimiz Fuat Oktay oldu.

“FUAT OKTAY KİMDİR?”

1964 Yozgat Çekerek doğumlu. 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016’ya kadar AFAD Başkanlığı görevini yürüttü. 19 Haziran 2016 tarihinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirilen Oktay, halen bu görevdeydi. Başbakan Binali Yıldırım’ın göreve gelmesiyle Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirilen Fuat Oktay daha önce THY’de üst düzey görevlerde bulundu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) görevini yürüttü.

Oktay, 65. Hükümet döneminde çıkarılan 80 kanun, TBMM’ye sunulan 212 kanun tasarısı, 347 milletlerarası antlaşmanın onaylanmasının uygun bulunmasına dair kanun, 31 kanun hükmünde kararname, 6 tüzük, 74 Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan yönetmelik, 2 bin 846 Bakanlar Kurulu kararı, 2 bin 902 yönetmelik, bin 982 tebliğ ve 43 Başbakanlık Genelgesine katkı sundu.

Kurum içi ve kurum dışında 344 toplantıya katılan, 23 yerli ve yabancı heyet ağırlayan Oktay, 15 Milli Güvenlik Kurulu, 5 Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve 63 Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. Oktay, 16 Müsteşarlar Toplantısı’na da başkanlık etti.

“YOZGAT’TA SEVİNÇLE KARŞILANDI”

Eski Başbakanlık Müsteşarı Dr. Fuat Oktay’ın Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alması memleketi Yozgat’ın Çekerek ilçesinde sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması ve Oktay’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak kabinede yer alması Çekerek ilçesinde coşkuyla kutlandı.

Kabinenin açıklanmasından sonra caddeye çıkan Çekerek, halkı davul zurna eşliğinde araç konvoyu oluşturup, sevinç gösterisinde bulundu.

“BOZDAĞ, TÜRKİYE’DE YENİ DÖNEM BAŞLADI”

Eski Başbakan yardımcısı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, twitterden yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk kabinesini açıkladı. Başkanın ilk kabinesi, milletimize, ülkemize hayırlı olsun. Rabbim, Başkanımızı ve kabinesini mahcup etmesin, muvaffak kılsın, yardımcısı olsun.

parlamenter sistem sona erdi ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bütün kural ve kurumlarıyla resmen yürürlüğe girdi. Tarihi değişim oldu. Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

“BAŞER, BAŞARI DİLEDİ”

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer de twitterden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Hemşehrimiz sayın Fuat Oktay’a görevinde başarılar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Cumhurbaşkanımız liderliğinde yeni ve güçlü Türkiye’yi şahlandıracak, milletimizin kutlu yürüyüşüne öncülük edecek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk Kabinesi ülkemize, milletimize ve gönül coğrafyamıza hayırlı olsun.

Türkiye’de yeni bir çağ başlıyor, eski Türkiye alışkanlıklarını tarihin çöp sepetine atıyoruz. Külliye’de düzenlenen muhteşem törenle Milletin adamı Erdoğan dualarla Başkanlık görevine başladı. Bugünleri  gösteren Rabbime şükürler olsun. Sayın Cumhurbaşkanımın yolu açık olsun” ifadelerine yer verdi.

“İŞTE YENİ KABİNE”

– Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

– Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

– Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

– Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

– Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

– Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu

– Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

– Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

– Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

– Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Mustafa Varank

-Tarım ve Orman Bakanlığına Bekir Pakdemirli

– Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

– Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM