• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %-0,66
 • ALTIN
  %0,08
 • BIST
  %-1,35
YEREL BUĞDAYI SEVDİK

YEREL BUĞDAYI SEVDİK

Ülkemizin ve Yozgat’ın kadim değeri Yerel (Atalık) Buğdaylarının ekimleri yapıldı.

İlin bilinen atalık buğdayı Sarıbursa ile birlikte Sarıbuğday, Akbuğday ve Karakılçık yerel buğday çeşitleri 3 ilçede 5 köyde çiftçiler ile birlikte ekimi gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkaya, “Ülkemiz, buğdayın anavatanı ve gen merkezidir. Ekimlerini yaptığımız bu çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve Ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır” dedi.

Ülkemizin ve Yozgat’ın kadim değeri Yerel (Atalık) Buğdaylarının ekimleri yapıldı.

Ekimler önceki yıllarda yapılan çalışmalarla çoğaltılan tohumlar kullanılarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerinin kontrolünde yapıldı. Bu ekimlerde, İlin bilinen atalık buğdayı Sarıbursa ile birlikte Sarıbuğday, Akbuğday ve Karakılçık yerel buğday çeşitleri ekimi yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemiz, buğdayın anavatanı ve gen merkezidir. Ekimlerini yaptığımız bu çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve Ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır.

Geçtiğimiz yıllarda Yerel Buğday çeşitlerimiz değişik İlçe ve köylerimizde başka çiftçilerimizle ekilerek çoğaltılmıştı. Çoğaltılan bu atalık yerel buğdayların çiftçi eliyle korunması, ekiliş ve üretiminin yaygınlaştırılması gayesiyle buralarda çoğaltılan tohumluklardan Sarıbursa buğdayı Sorgun Çiğdemli köyünde, Akbuğday çeşidi Merkez Sarıfatma ve Sarıkaya Baraklı köyünde, Sarıbuğday çeşidi Sarıkaya Baraklı köyünde, Karakılçık çeşidi ise Merkez Fakıbeyli ve Sarıkaya Karayakup köylerinde çiftçimizle birlikte ekilmiştir” dedi.

“Bizim buradaki amacımız, modern verimli çeşitlere alternatif olması değildir. Bu zaten mümkün değildir” diyen Özkaya, “Atalık bu buğdaylar bizim atalarımızdan gelen bugünkü yüksek verimli çeşitlerin geliştirildiği buğdayların atalarıdır. Yerel-Atalık buğday çeşitlerinin çiftçilerimiz tarafından belirli alanlarda ekimlerinin yapılarak gen kaynaklarının çiftçimiz eliyle korunmasını sağlamak ve ata mirasımız olan yerel buğday tohumlarının çiftçi eliyle üretim ve tüketiminin devamını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM